Kvůli bezohledným a nenasytným lidem vymírají původní obyvatelé amazonských lesů. | zdroj: ancient-origins.net


Na kameře byl zachycen pravděpodobně poslední člen amazonského kmenu. V pralese žije sám 23 let

TÉMATA: domorodci | původní obyvatelé | brazílie | amazonie | video

user-avatar

Simona Knotková

26. 07. 2018 | 09:00

Organizace pro ochranu brazilských domorodců FUNAI zveřejnila video, na kterém je zachycen pravděpodobně poslední přeživší amazonského kmene. V divoké krajině žije sám už od roku 1995.

Záběry na osamělého muže uprostřed divočiny byly pořízeny už v roce 2011. FUNAI je publikovala nyní i s čerstvě pořízeným snímkem, který dokazuje, že muž je stále naživu.

Poslední pořízené foto, které dokazuje, že muž je stále naživu

Členové organizace se domnívají, že zbytek neznámého kmene sídlícího u řeky Tanaru byl v roce 1995 povražděn pravděpodobně rančery. Poslední přeživší má dnes nejspíše přes padesát let a v pralese se ukrývá v dírách. Do vykopaných jam také sbírá svou potravu. Právě tato vlastnost mu vysloužila přezdívku muž z díry. Jeho kmen bohužel není jediným, který byl v oblasti brazilského státu Rondônia vyhlazen bezohlednou lidskou činností.

Na izolované území pořádali od 80. let pravidelné vpády ilegální dřevorubci a rančeři, kteří oblast zamořili nemocemi a původní obyvatele povraždili. Podle monitorovací činnosti FUNAI se toto řádění podařilo přežit jedinému muži. Organizace se ho od konce 90. let pokoušela několikrát kontaktovat. Při každém pokusu o navázání kontaktu na ně ale muž začal střílet šípy.

Jedna z vykopaných jam

Jeho domovina je nyní státem chráněnou rezervací, což je zřejmě i důvod, proč muž žije v nemilosrdné krajině i více jak dvacet let po vyhlazení svého kmene. Pokud bude ochrana brazilské vlády trvat, v izolovaném prostředí pralesu by mohl v poklidu žít i další roky. Právě pořízená dokumentace dokládá, že v Amazonii žijí stále lidé, kteří nikdy nepřišli do kontaktu s naší civilizací, a je třeba je nadále chránit.

user-avatar

Simona Knotková

26. 07. 2018 | 09:00

Zavří­t reklamu