válkaČeskoslovenskoobjevy

Na kameře byl zachycen pravděpodobně poslední člen amazonského kmenu. V pralese žije sám 23 let

video url not supported.

Organizace pro ochranu brazilských domorodců FUNAI zveřejnila video, na kterém je zachycen pravděpodobně poslední přeživší amazonského kmene. V divoké krajině žije sám už od roku 1995.

Simona Knotkova 26. července 2018

Záběry na osamělého muže uprostřed divočiny byly pořízeny už v roce 2011. FUNAI je publikovala nyní i s čerstvě pořízeným snímkem, který dokazuje, že muž je stále naživu.

Poslední pořízené foto, které dokazuje, že muž je stále naživu

Poslední pořízené foto, které dokazuje, že muž je stále naživu

Členové organizace se domnívají, že zbytek neznámého kmene sídlícího u řeky Tanaru byl v roce 1995 povražděn pravděpodobně rančery. Poslední přeživší má dnes nejspíše přes padesát let a v pralese se ukrývá v dírách. Do vykopaných jam také sbírá svou potravu. Právě tato vlastnost mu vysloužila přezdívku muž z díry. Jeho kmen bohužel není jediným, který byl v oblasti brazilského státu Rondônia vyhlazen bezohlednou lidskou činností.

Na izolované území pořádali od 80. let pravidelné vpády ilegální dřevorubci a rančeři, kteří oblast zamořili nemocemi a původní obyvatele povraždili. Podle monitorovací činnosti FUNAI se toto řádění podařilo přežit jedinému muži. Organizace se ho od konce 90. let pokoušela několikrát kontaktovat. Při každém pokusu o navázání kontaktu na ně ale muž začal střílet šípy.

Jedna z vykopaných jam

Jedna z vykopaných jam

Jeho domovina je nyní státem chráněnou rezervací, což je zřejmě i důvod, proč muž žije v nemilosrdné krajině i více jak dvacet let po vyhlazení svého kmene. Pokud bude ochrana brazilské vlády trvat, v izolovaném prostředí pralesu by mohl v poklidu žít i další roky. Právě pořízená dokumentace dokládá, že v Amazonii žijí stále lidé, kteří nikdy nepřišli do kontaktu s naší civilizací, a je třeba je nadále chránit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu