válkaČeskoslovenskoobjevy

Na jižním pólu kdysi rostly stromy, CO2 bylo v ovzduší tolik co dnes

Na jižním pólu kdysi rostly stromy, CO2 bylo v ovzduší tolik co dnes
Zdroj: sciencealert.com

Lidé vedou stále debatu o tom, zda je současné globální oteplování výjimkou nebo součástí nějakého dlouhodobého a stále se opakujícího cyklu. Je to sice zajímavá debata, ale jak zjistili vědci, i pokud jde o opakující se cyklus, máme zaděláno na problémy. Když bylo naposledy tolik CO2 v atmosféře jako dnes, rostly na jižním pólu stromy.

Tomáš Chalupa 27. dubna 2019

A to zdaleka není vše. Hladina oceánů byla o 20 metrů vyšší než dnes a globální teploty o čtyři až šest stupňů Celsia vyšší. To jsou nepředstavitelné parametry, které by naprosto kompletně změnily podobu života na naší planetě.

Debatu na toto téma vedli odborníci na klima z celé Velké Británie na setkání Královské meteorologické společnosti. Na tomto vědeckém sympóziu byly prezentovány také výsledky bádání Jane Francisové z Britské antarktické výzkumné společnosti. Ta našla v Antarktidě dávné sedimenty rostlin staré zhruba 5,2 miliony let, tedy z epochy pliocénu. „V té době byla koncentrace CO2 v ovzduší zhruba 440 ppm. Tehdy tály masivně ledovce a v Antarktidě rostly stromy,“ říká Francisová.

Loni byla úroveň CO2 na Zemi 410 ppm. To je nejvíce za posledních 800 tisíc let historie Země. Jdeme po cestě, která končí totální změnou světového klimatu. Pokud nám přijde absurdní, že by snad v Antarktidě někdy mohly růst stromy, tak přesně tohle nás čeká a nebude to trvat ani příliš dlouho. Navíc úroveň CO2 v ovzduší nadále roste a není vůbec jasné, kde a zda vůbec se tento růst někdy zastaví.

Lidi uklidňuje, že mají stále nějaký čas. „Pokud dáte do místnosti troubu nastavenou na 200 stupňů Celsia, v místnosti nebude teplo hned, ale až za nějakou dobu. A stejné je to s CO2. Jsme za úrovní 400 ppm, ale to neznamená, že se přes noc změní klima. Může to trvat třeba i 300 let,“ dodává Francisová.

Antarktida je obecně na změny klimatu nejcitlivější a také se v tomto regionu změny projevují nejrychleji. Je to takový výstražný systém celé planety. Změny v Antarktidě, ale třeba také v Grónsku vědci pozorují už delší dobu. Podle některých studií jsme ale ještě nepřesáhli kritickou mez a je stále čas růst CO2 v ovzduší zastavit. Okno příležitosti se ale rychle zavírá a je potřeba jednat okamžitě a v celosvětové shodě. Že se to zatím příliš nedaří, není dobrá zpráva pro nás ani naše potomky.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu