Na Islandu se nebojí zavřít bankéře na dlouhé roky do vězení.

Na Islandu se nebojí zavřít bankéře na dlouhé roky do vězení. | zdroj: yournewswire.com


Na Islandu se s tím nepářou, skupinu bankéřů zabásli na 46 let

TÉMATA: island | banky | krimi

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 10. 2016 | 12:00

Bankovní a finanční krize, která otřásala v minulých letech Evropou, vyvolala mimo jiné otázky, zda by za problémy bank neměli nést odpovědnost konkrétní lidé. Zatímco Evropa banky zachraňovala z peněz daňových poplatníků, Island šel jinou cestou. Nechal banky zkrachovat a bankéře zavřel do vězení.

Případ se týká nejvyšších manažerů islandské banky Kaupthing. Nejvyšší soud potvrdil tvrdé tresty pro bankéře, někteří z nich dostali desítky let ve vězení. Je mezi nimi i Hreiðar Már Sigurðsson, bývalý ředitel banky, který už sedí ve vězení od loňského roku. Trest mu byl ještě o půl roku zvýšen. 

Islandská cesta, jak se vypořádat s finanční krizí, byla zcela jiná, než cesta Evropské unie. Island byl tvrdě zasažen, mluvilo se o bankrotu země, přesto vláda rozhodla, že banky mohou klidně zkrachovat. Na jejich šéfy se bude pohlížet jako na běžné občany a jakýkoliv delikt proti právu bude také podle práva souzen. Za manipulaci s trhem a akciemi stejně jako za nedovolené finanční operace šli bankovní manažeři do vězení. V Evropě ve vězení neskončil ani jediný pracovník banky, ani jediný manažer. Některé banky zaplatily pokutu, většina z nich naopak byla zachráněna za státní peníze.

Islandu se predikovalo, že kvůli svému postupu země zbankrotuje. Místo toho se ekonomika ostrova ozdravila a dnes opět země patří k prosperujícím částem světa. Jak se ukazuje, zavřít pár chamtivých bankéřů nemusí znamenat, že se ekonomika zhroutí. Možná právě naopak. Evropská unie by si z islandského případu měla rozhodně vzít ponaučení. 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 10. 2016 | 12:00

Zavří­t reklamu