Homo floresiensis měl možná na Sulawesi příbuzné.

Homo floresiensis měl možná na Sulawesi příbuzné. | zdroj: hereticpress.com


Na indonéském ostrově žil zřejmě příbuzný dávných hobbitů

TÉMATA: archeologie | nálezy | lidé

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 01. 2016 | 11:00

Na indonéském ostrově Sulawesi byly nalezeny kamenné nástroje vyhynulého druhu prapředka člověka. Je zřejmě příbuzný s jiným druhem, kterému se přezdívá pro malou výšku "hobbit", latinsky Homo floresiensis.

Neznámý druh člověka byl příbuzný rodu Homo floresiensis. Jeho mozek byl velký asi jako grep. Vysoký byl kolem jednoho metru. Používal primitivní kamenné nástroje. Jeho předkem byl Homo erectus, který pobýval Zemi asi před 1,5 milionem let. Ostatky a primitivní nástroje na Sulawesi jsou staré okolo 180 000 let. "Byl to možná úplně nový druh člověka, který žil izolovaně na Sulawesi do doby, než na tento ostrov před 50 000 lety připluli první moderní lidé," tvrdí archeolog Gerrit van den Bergh. "Vyvíjeli se na tomto ostrově zcela samostatně a jsou odlišným druhem od Homo erectus nebo Homo floresiensis," dodává archeolog. První Homo sapiens se usídlili na ostrovech před 50 000 lety.

Kdo vlastně na Sulawesi zanechal své kamenné nástroje, ale vědci budou ještě zkoumat. Kromě toho, že mohlo jít o zcela nový druh, je ve hře i teorie, že to byli právě hobbiti nebo také denisované, přibuzní neandrtálců. "Musíme najít fosilie tvůrců těchto nástrojů, abychom s jistotou věděli, kdo je vlastně zhotovil," dodává van den Bergh. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 01. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu