Na tenhle ostrov se nikdo soudný nevypraví, je plný prudce jedovatých hadů.

Na tenhle ostrov se nikdo soudný nevypraví, je plný prudce jedovatých hadů. | zdroj: allthatisinteresting.com


Na Hadím ostrově je tolik hadů, že tam mají lidé vstup zakázán

TÉMATA: ostrovy | hadi | brazílie | endemické druhy

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 06. 2019 | 08:30

Na Hadím ostrově žije průměrně jeden smrtelně jedovatý had na každém jednom metru čtverečním. Pobyt člověka na tokovém místě by trval zřejmě jen pár minut. Právě proto na ostrov nesmí lidská noha vstoupit.

Ostrov Ilha da Queimada Grande se nachází asi 40 kilometrů od brazilských břehů. Podle legendy byl posledním člověkem, který se dostal poblíž ostrova, jistý rybář. Toho pak nalezli v jeho vlastní lodi mrtvého, zatímco loďku unášely mořské proudy. Brazilská vláda zakázala vstup na ostrov. Za všechno může obrovská populace hadů zvaných křovinář ostrovní. Tento poměrně málo známý had žije v podstatě pouze na tomto ostrově, jde tedy o endemický druh. A je to druh smrtelně jedovatý.

Na ostrově je odhadem 2000 až 4000 těchto hadů, přesná čísla pochopitelně nikdo nezná. Není nikdo, kdo by je počítal, protože po uštknutí tímto hadem může člověk do hodiny zemřít.

Ostrov byl ostatně kvůli hadům neobyvatelný už delší dobu. Nakrátko na ostrově lidé žili kolem roku 1920, ale v podstatě to byl jen správce majáku a jeho rodina. I ty našly mrtvé přímo v jejich domě poté, co jim hadi nalezli dovnitř domu otevřeným oknem. Dnes na ostrov jezdí jen vojenské hlídky, které obhlédnou maják a zkontrolují, zda nenapadlo nějakého pošetilce si na ostrově zakempovat.

Nejčastější otázka, která lidi v souvislosti s ostrovem napadá, je, jak se vlastně hadi na ostrov dostali. Je příliš daleko, aby se na něj mohli dostat přirozenou cestou. Podle legend je na ostrov přivezli piráti, a to záměrně. Měli totiž chránit jejich zakopaný poklad. Piráti se ale pro zlato nevrátili a hadi už na ostrově zůstali a navíc se rozmnožili.

Ve skutečnosti jsou ale hadi na ostrově spíše v důsledku stoupání mořské hladiny. Kdysi byl totiž ostrov součástí pevniny. Před 10 tisíci lety ale moře začalo stoupat a ostrov se od pevniny oddělil. Všechno živé včetně hadů na ostrově zůstalo uvězněno a dále se vyvíjelo svou vlastní evoluční cestou. Proto jsou křovináči ostrovní odlišní od všech ostatních druhů hadích křovinářů.

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 06. 2019 | 08:30

Zavří­t reklamu