válkaČeskoslovenskoobjevy

Na Galapágách objevili obří želvu, měla být už sto let vyhynulá

Na Galapágách objevili obří želvu, měla být už sto let vyhynulá
Zdroj: iflscience.com

Druh želvy sloní s latinským názvem Chelonoidis phantasticus byl naposled spatřen v roce 1906. Vědci tento druh obří želvy zařadili na seznam vyhynulých druhů. Ale zřejmě neprávem, protože jeden exemplář byl objeven na Galapágách.

Tomáš Chalupa 15. března 2019

Vědci objevili dospělou samici, která je stará přes sto let. Experti plánují provést genetické testy ve vědeckém centru v Santa Cruz. A vypadá to, že samice není na ostrově sama. Podle zápachu a nalezených exkrementů vědci soudí, že na ostrově žijí další příslušníci druhu, jen je objevit.

„Nález živého exempláře tohoto druhu je největší objev století. Moje pocity jsou nepopsatelné. Naposledy byl tenhle druh spatřen před 112 lety,“ řekl médiím Wacho Tapia, ředitel organizace, která se snaží sloní želvy chránit.

Galapágy jsou přirozeným domovem obřích želv. Ostatně samo slovo Galapagos je odvozenina ze španělského slova rovněž označujícího želvy. Na tomto vulkanickém souostroví se nachází patnáct druhů obřích želv. Pravdou je, že u některých druhů a poddruhů se vedou debaty, zda jde skutečně o odlišné druhy, ale obecně vzato jsou Galapágy opravdu posledním útočištěm těchto sloních želv.

Některé sloní želvy žijí na vlhkých výšinách, kde se živí nízko ležící vegetací, keři a listy nízkých stromů. Jiné žijí v nížinách a vyznačují se tím, že mají delší krky a jinak tvarovaný krunýř. Díky dlouhým krkům se dostanou k vyšším rostlinám a vegetaci.

Galapážské ostrovy jsou pro svou jedinečnou faunu od roku 1934 jedním velkým národním parkem. V roce 1978 byly Galapágy zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO. Souostroví zahrnuje 19 ostrovů o rozloze větší než 1 km² a desítky menších ostrůvků, útesů a skalisek.

Další články

Zavří­t reklamu