válkaČeskoslovenskoobjevy

Na frontě za první světové války sloužila jediná žena, Britka Flora Sandes

Na frontě za první světové války sloužila jediná žena, Britka Flora Sandes
Zdroj: Wikimedia Commons

Flora Sandes byla jedinou bojovnicí na bojištích první světové války. Byla to sice Britka, ale sloužila v řadách srbské armády, ve které bojovala proti Rakousku-Uhersku a Německu. Získala také nejvyšší srbské vyznamenání.

Tomáš Chalupa 20. června 2021

Flora Sandesová se narodila v roce 1876 v městečku Nether Poppleton v hrabství Yorkshire. Vyrůstala jako běžná středostavovská dívka, kterou vzdělávala její guvernantka. Později se dostala také k jezdectví a střelbě, které nade vše milovala. Ale nejen to, také pila a kouřila, což se už ke středostavovské dobře vychované dívce moc nehodilo.

Postupně vystřídala mnoho destinací a zaměstnání. Začínala jako sekretářka v Londýně, pak působila v Káhiře, Kanadě a USA. Tam měla nepříjemný incident, kdy zabila muže v sebeobraně. Vrátila se do Anglie, koupila si francouzský sportovní vůz a vrhla se na dráhu automobilové závodnice. Ve volném čase trénovala také kurz první pomoci, signalizování a učila se i dalším dovednostem. Po vypuknutí první světové války odjela do Srbska jako členka St John Ambulance Service, britské lékařské vojenské jednotky určené na pomoc napadeným Srbům.

Sandesová se brzy ocitla přímo na frontě u srbského pěšího pluku, kde se starala o raněné. Ale Srbové na frontě brzy prohrávali a potřebovali spíše pěšáky než zdravotníky. Srbská armáda navíc jako jedna z mála umožňovala bojovat na frontě i ženám. Sandesová tedy využila situace a zapsala se do srbského vojska.

Thumbnail # Statečná teenagerka Lepa Radićová bojovala proti nacistům, čekala ji smrt
Mohlo by Vás zajímat:

Statečná teenagerka Lepa Radićová bojovala proti nacistům, čekala ji smrt

Bojovala v řadách armády v bitvě u Bitoly, kde byla těžce zraněná výbuchem granátu a byla také zasažena několika šrapnely. Skončila v nemocnici se zlomenou rukou a vnitřními zraněními. Přežila, ale na frontu už se nevrátila. Válka pro ni skončila. Už v roce 1916 proto sepsala a vydala knihu s názvem Anglická seržantka v srbské armádě.

Po návratu do Velké Británie z ní byla celebrita. Dávala rozhovory a ukazovala nejvyšší srbské vyznamenání Řád hvězdy Karadjordjevićů, který za svou službu dostala. Později se vrátila do Jugoslávie, kde se provdala za o dvanáct let mladšího důstojníka Jurije Judeniče. Cestovali po celém světě, Sandesová často přednášela o svých válečných zážitcích.

Když v roce 1941 napadlo Německo Jugoslávii, přihlásila se přes svůj pokročilý věk znovu do armády. Nebyla pochopitelně přijata, navíc po kapitulaci ji zatklo gestapo. Její muž zahynul, ale ona přežila. Po válce znovu cestovala a své poslední roky strávila v Suffolku, kde zemřela v roce 1956.

Další články

Zavří­t reklamu