válkaČeskoslovenskoobjevy

Na fotografii z roku 1917 sedí moderně vypadající muž. Je to snad cestovatel v čase?

Na fotografii z roku 1917 sedí moderně vypadající muž. Je to snad cestovatel v čase?
Zdroj: vintag.es

Cestování v čase je fyziky hojně probíraným tématem. Kromě autorů sci-fi však dosud nikdo nevynalezl způsob, jak něco takového provést. Čas od času se ale přihodí zvláštní událost, která možnost cestování v čase znovu otevírá. Třeba jako objev následující fotografie.

Simona Knotkova 17. prosince 2018

Snímek pochází z roku 1917 a je součástí publikace Lestera Raye Petersona The Great History of Cape Scott (Velká historie Cape Scott), která vyšla v roce 1974. Na fotografii z kanadského parku vidíme skupinku lidí pořádajících piknik na zátoce San Josef Bay. Na první pohled na snímku není nic zvláštního. Když se ale podíváte pozorněji, všimnete si muže, který mezi ostatními výletníky vyčnívá.

Zatímco všichni ostatní muži jsou oblečeni podle dobové módy a na sobě mají košile a saka, on má na sobě moderní tričko a šortky a jeho hlavu namísto klobouku zdobí jenom rozcuchaný účes. Jinými slovy řečeno – vypadá, jako by na fotku přicestoval z budoucnosti.

Snímek vzbudil na internetu rozruch a lidé přicházeli s různými teoriemi. Podle jednoho komentáře sice nebylo velmi běžné, že by tehdy muži nosili trička. V námořnickém šatníku byla ale už cca od roku 1913 a anglický pojem „t-shirt“ se měl již za několik let dostat do slovníků. Modernímu zjevu také dost přidává právě nedbalý účes, který je v silném kontrastu k pokrývkám hlavy či kultivovaně střiženým vlasům.

„Jsme zvyklí, že lidé z té doby na fotkách příšerně pózují a fotí se ve svých nejlepších oblecích. Takže když se někdo nechal zvěčnit takhle neformálně, zdá se nám to až šokujícím způsobem moderní,“ míní další člověk v komentáři.

Jiný dodává: „Když uvážím, že není jediný, kdo má na fotce kraťasy, řekl bych, že se nejedná o cestovatele v čase. Hrdinové filmu Skvělé dobrodružství Billa a Teda možná cestovali v tričku a šortkách, ale který další cestoval v čase by si myslel, že přesně tohle je ten nejvhodnější outfit na výlet do minulosti?“

Podle některých se může jednat taky o šikovnou manipulaci. Parametry fotografie jsou možná schválně upravené tak, aby muž v tričku mezi ostatními vynikal.

Co si o podivném snímku myslíte vy?

Další články

Zavří­t reklamu