válkaČeskoslovenskoobjevy

Na Farallonských ostrovech se bojovalo o vejce alkounů

Na Farallonských ostrovech se bojovalo o vejce alkounů
Zdroj: Wikimedia Commons

V roce 1850 vrcholila v Kalifornii nejen zlatá horečka, ale také vypukla válka o další komoditu – vejce. 30 mil od pobřeží Kalifornie leží Farallonské ostrovy, kde se tehdy nacházela jedna z největších ptačích kolonií. A proto se lovci vypravili právě k těmto ostrovům, aby získali co nejvíce vajec. Skončilo to nakonec téměř válkou.

Tomáš Chalupa 29. prosince 2021

Zlatá horečka způsobila obrovské stěhování lidí, kteří se hnali na západ, aby zde natěžili zlato a zabezpečili se na zbytek života. Z původních sotva 200 obyvatel se oblast San Francisca rozrostla na 36 tisíc lidí. Tyto lidi ale bylo potřeba něčím nakrmit a vejce byly nejdostupnější komoditou. Jejich cena tak rostla a stala se lákadlem pro lovce a podnikatele.

Na Farallonských ostrovech se jako první vylodil doktor Robinson a jeho bratr. Loď naložili až po okraj vejci tamějších mořských ptáků alkounů. Velkou část nákladu ztratili na rozbouřeném moři, ale hlavně přinesli zprávu o tom, že na Farallonských ostrovech jsou nekonečné zásoby vajec. Samotná smažená vajíčka alkounů byla poměrně odporná a nechutná věc, ale byla vítaným zdrojem proteinů.

Na ostrovy se začaly pořádat doslova nájezdy a všichni se snažili získat co nejvíce vajec. V sezóně se jich podařilo nasbírat na půl milionu. Brzy ale přestalo být na ostrově dost místa pro všechny jednotlivce i společnosti, a tak se začaly množit konflikty. Rvačky byly na denním pořádku, někdy docházelo dokonce k přestřelkám a byli i mrtví. Při nějvětším konfliktu se jistý muž od Pacific Egg Company dostal do střetu s italským lovcem a došlo k přestřelce. Ta se rozrostla, když oba přivolali posily, a na ostrově začala zuřit regulérní bitva. Na obou stranách byli mrtví a zranění. Situace na ostrovech se stávala neudržitelnou. Vláda reagovala tak, že udělila Pacific Egg Company výhradní právo na získávání vajec na Farallonských ostrovech.

Za dalších dvacet let svého nerušeného působení Pacific Egg Company zcela zdecimovala populaci mořských ptáků na Farallonských ostrovech, takže v roce 1881 vláda zakázala jakýkoliv lov a sběr vajec na ostrovech. Díky tomu se původní populace postupně obnovila, a dnes je na ostrovech odhadem 160 000 ptáků. Oblast je dnes stále chráněná.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu