válkaČeskoslovenskoobjevy

Na Evropu se valí řeka roztaveného železa, naštěstí je pod zemí

Na Evropu se valí řeka roztaveného železa, naštěstí je pod zemí
Zdroj: messagetoeagle.com

Vědci se podívali na záběry z družic vybavených speciální technikou včetně rentgenových paprsků a zpozorněli. Záběry ukázaly, že pod zemským povrchem probíhají dramatické a extrémně horké procesy.

Tomáš Chalupa 16. ledna 2017

Konkrétně jde o siný proud roztaveného železa, které cirkuluje pod zemským povrchem a blíží se k Evropě. Řeka roztaveného železa měří 420 kilometrů na šířku a má skoro stejnou teplotu jako Slunce. Rychlost a směr proudění žhavého magmatu jsou dány změnami v magnetickém poli Země. Jeho slábnutím se pohyb žhnoucí masy urychluje. V současnosti se řeka pohybuje rychlostí 40 kilometrů za rok, cirkuluje pod oblastí Sibiře a zvolna se blíží k východní Evropě.

Rychlost pohybu řeky je podle vědců z univerzity v Leedsu třikrát vyšší, než je u podobných případů obvyklé. Zajímavé je, že se nezvýšila rychlost pohybu zemských desek, která podle měření zůstává konstantní. Důvodem rychlého pohybu řeky je podle vědců to, že je přesně na hranici dvou tektonických desek, které se pohybují proti sobě. Tím dostávají tekutinu pod tlak, a ta se pohybuje rychleji.

„Dají se čekat ještě další překvapení. Magnetické pole se mění, a to by mohlo vést dokonce k tomu, že proud zcela změní směr. Objevení tohoto proudu je další krok k pochopení procesů uvnitř Země, „ říká Rune Floberghagen z Evropské vesmírné agentury.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu