válkaČeskoslovenskoobjevy

Na dvoře starého domu byly nalezeny lidské ostatky. Studenti medicíny na nich nejspíš prováděli nelegální pitvy

Na dvoře starého domu byly nalezeny lidské ostatky. Studenti medicíny na nich nejspíš prováděli nelegální pitvy
Zdroj: Cameron Archaeology

Nález lidských ostatků čekal na stavitele, kteří pracovali na dvoře dvě stě let starého domu v Aberdeenu. Podle vědců se nejspíše jedná o pozůstatky nelegálního studentského cvičení.

Simona Knotkova 9. dubna 2021

Části kostí byly objeveny na dvoře domu ve skotském Aberdeenu na konci loňského roku. Policie si během vyšetřování přizvala na pomoc archeology, kteří měli určit, zda se nejedná o nedávno zemřelé osoby. Badatelé na místě objevili celkem 115 úlomků lidských koster. „Některé z nich jasně pocházely z lebky. Jiné měly ale zvláštní poškození. Vypadalo to jako mnohočetné jizvy od řezání. Tehdy nám došlo, že se tu stalo asi něco jiného,“ sdělil oblastní archeolog Aberdeenshiru Bruce Mann.

Na scénu poté přišla osteoarcheoložka Rebecca Crozier z Aberdeenské univerzity. Pomocí radiokarbonového datování zjistila, že se jedná o kosterní pozůstatky sedmi různých lidí, kteří žili v letech 1750 až 1850. Byly mezi nimi také dvě děti. Podivné stopy na kostech byly důsledkem lékařských postupů, které na nich po smrti někdo prováděl. Mimo jiné byly objeveny známky po kraniotomii, tedy otevření lebky. Crozier si z toho důvodu myslí, že se jednalo o mrtvá těla, která nelegálně pitvali studenti medicíny tamní univerzity.

„S jistotou nemůžeme říct, jak je získali. S přihlédnutím k historii tehdejší doby to ale rozhodně nebylo nic dobrého,“ sdělila archeoložka. Odkazuje na fakt, že v roce 1832 vešel v platnost Anatomický zákon, který přísně zakazoval využívání mrtvých těl pro potřeby lékařské vědy. Jednalo se o reakci na skandál s vykupováním mrtvol, které někteří lidé pod vidinou zisku kradli přímo z hrobů.

Thumbnail # Na místě bývalého středověkého kostela vzniká vysokorychlostní železnice. Archeologové tam našli čarodějnické symboly
Mohlo by Vás zajímat:

Na místě bývalého středověkého kostela vzniká vysokorychlostní železnice. Archeologové tam našli čarodějnické symboly

Podle Bruce Manna existuje v případě vykopaných těl také možný podezřelý. V roce 1851 bydlel v domě jako nájemník student medicíny Alexander Creyk. I tak ale vědec zdůrazňuje, že by bylo chybné označit ho za pachatele. „Jedná se o nepřímý důkaz vůči jedinci, který se už ani nemůže bránit. Může být naprosto nevinný a prostě byl jen medicínský nájemník, který tam v té době bydlel.“

Nalezené kosti budou nyní znovu pohřbeny na aberdeenském hřbitově.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu