válkaČeskoslovenskoobjevy

Na dně Severního moře našli pozůstatky lodi Karla I. Stuarta. Byly mezi nimi i neporušené 400 let staré šaty!

Na dně Severního moře našli pozůstatky lodi Karla I. Stuarta. Byly mezi nimi i neporušené 400 let staré šaty!
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 7 fotek+ 8 fotek

Na dně Severního moře bylo nalezeno množství předmětů včetně neporušených, skoro čtyři staletí starých šatů. Komu majetek patřil? Podle odhadů někomu z dvořanstva Karla I. Stuarta.

Simona Knotkova 25. dubna 2016

První pozůstatky vraku našli nizozemští potápěči v srpnu 2014. Zprvu se domnívali, že se jedná jenom o cáry zablácených starých hadrů. Jaké bylo ale překvapení, když se po vyčištění před nimi objevila celá, dokonale zachovaná róba. Podle materiálu z hedvábí a zlato-stříbrného vyšívání byli historikové názoru, že jejich majitelkou byla dáma z vyšší společnosti. Napovídaly tomu i další předměty, mezi nimiž byla nalezena například bohatě zdobená sametová peněženka. Jejich domněnky poté stvrdila Bible se znakem královského rodu Stuartovců.

Teorii o majitelce z královské družiny přihrává i nově nalezený dopis. V něm se píše o skupině dvanácti lodí, které v roce 1642 jely na popud Henrietty Marie Bourbonské, chotě Karla I. Stuarta, do Nizozemska. Situace v její domovině byla napjatá, schylovalo se k anglické občanské válce. Královna chtěla v cílové zemi zastavit některý svůj majetek, a získat tak pro manžela finance. Podle objeveného listu se ale jedna z lodí během bouře ztratila, konkrétně ta, která kromě královnina stříbra přepravovala i garderóbu a soukromé věci dvorní dámy Jane Ker. Badatelé jsou tedy názoru, že právě tato hraběnka z Roxburghe je i majitelkou některých věcí ze dna moře.

Všechny předměty jsou nyní vystaveny v muzeu Kaap Skil na ostrově Texel. Zde zůstanou měsíc a poté budou putovat k dalšímu archeologickému výzkumu.

Další články

Zavří­t reklamu