válkaČeskoslovenskoobjevy

Na dně Severního moře byly nalezeny zbytky pravěké civilizace

Na dně Severního moře byly nalezeny zbytky pravěké civilizace
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Během hledání ropy byly na dně Severního moře objeveny pozůstatky lidské činnosti. Následný archeologický výzkum potvrdil, že místo bylo před tisíci lety pravděpodobně domovem pravěké civilizace.

Simona Knotkova 24. září 2018

Množství kamenných nástrojů a pozůstatky zvířecích koster byly nalezeny na dně moře omývajícího švédské pobřeží. Do lokace se vypravil tým britských a belgických archeologů, geologů a antropologů v rámci projektu Lost Frontiers (česky Ztracená pohraničí).

„Oblast pod Severním mořem musela být v době mezolitu tím nejlepším místem k životu. Moře bylo plné čerstvé vody, ryb a ptáků. Místo ale dosud není podrobně zmapováno. Prostor je tak velký, že na něm mohly žít celé kultury,“ sdělil Vince Gaffney z Bradfordské univerzity, vedoucí expedice.

Podle dosavadního výzkumu se na místě dříve nacházely ledovce. Vlivem klimatických změn postupně tály a osídlené oblasti navždy pohřbily pod mořskou hladinou.

Nejedná se o jediný podobný nález z poslední doby. Už v roce 2016 našli potápěči zbytky lidské civilizace také na dně Baltského moře.

Další články

Zavří­t reklamu