válkaČeskoslovenskoobjevy

Na dně posvátného jezera byly nalezeny mayské rituální čepele

Na dně posvátného jezera byly nalezeny mayské rituální čepele
Zdroj: livescience.com

Tým šesti polských archeologů se potápěl v guatemalském jezeře Petén Itzá, které bylo kdysi považováno za posvátné. Na jeho dně nelezli stovky předmětů z období mayské civilizace, které byly používány při obřadech.

Tomáš Chalupa 3. dubna 2019

Petén Itzá bylo kdysi obklopeno kvetoucím mayským městem Nojpetén. Dnes se na jeho místě nachází město Flores. Celý region je známý svými neprostupnými džunglemi a horami. Na dně jezera našli polští archeologové stovky předmětů. Byly to často střepy z keramických nádob, ale také nejrůznější čepele a nože. Několik jich pocházelo z období 150 let před naším letopočtem, většina ale byla mnohem mladší a byla datována až do postmayské periody mezi lety 1000 až 1600.

Největšími nalezenými předměty byly tři keramické mísy a obsidiánová čepel nože. Tyto nože byly používány při mayských krvavých rituálech. Byly jimi zabíjeny zvířecí i lidské oběti bohům. Na dně jezera byly ostatně nalezeny také kosti, ale byly to jen malé kosti zvířat.

Jezero Petén Itzá hrálo velkou roli v mayských rituálech. Voda měla symbolický význam, byla brána jako vchod nebo spojení se záhrobním světem. Bylo proto přirozené, že oběti končily na dně jezera. Také město Najpetén bylo jedním z nejdůležitějších v celé mayské říši. Dokonce bylo největší v předkolumbovském období a bylo centrem pro oblasti dnešního Mexika, Hondurasu, Belize a Salvadoru.

Potápěči se potopili do jezera celkem devadesátkrát. V oblasti jezera strávili jeden měsíc na konci minulého roku. V plánu je opětovné spojení všech členů týmu, kteří hodlají znovu vyrazit k jezeru, kde se podle všeho nachází ještě mnoho dalších dosud neobjevených artefaktů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu