Mapa ukazuje, kde všude jsou na dně moře rozesety krátery od unikajícího metanu

Mapa ukazuje, kde všude jsou na dně moře rozesety krátery od unikajícího metanu | zdroj: messagetoeagle.com


Na dně oceánu v Arktidě byly objeveny stovky obřích metanových kráterů

TÉMATA: moře | arktida | klimatické změny

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 06. 2017 | 12:00

Na Sibiři jsou tyto metanové krátery běžnější, nicméně jsou především výrazně menší. Krátery na dně moře pod Arktidou jsou obrovské a jsou důkazem toho, že metan ze dna uniká.

Oblast kráterů byla na dně pokrytá vrstvou ledu. Ovšem jak se klima otepluje, led roztál a plyn se dral na povrch. Docházelo k masivním únikům plynu, které vytvářely právě tyto krátery. Abychom měli představu, o jak velkých kráterech se bavíme, tak stačí uvést, že asi stovka z nich má v průměru více než kilometr. Objevené krátery na Sibiři měly kolem 90 metrů v průměru.

Metan je na dně moře v Arktidě ukryt v obrovském množství. Za normálních okolností sama příroda vytvořila skvělé podmínky pro jeho skladování. Je hluboko, v chladu a pod ledem, navíc pod silným tlakem. Metan přesto začal unikat, což znamená, že některé podmínky už neplatí. Jde zejména o teplotu a led. 

Vědci identifikovali na 600 těchto nových kráterů. Množství plynu, který takto unikl, muselo být opravdu ohromné. Vědci odhadují, že metan bude unikat dále a  z mnohem většího území. Na dně je ukryt pod ledem v oblasti dvakrát větší než Rusko. Když začne led ztrácet sílu, metanu unikne mnohem více. Vědci teprve musejí spočítat, jaké následky to bude mít pro atmosféru, kam tento plyn unikne. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 06. 2017 | 12:00

Zavří­t reklamu