válkaČeskoslovenskoobjevy

Na dně oceánu v Arktidě byly objeveny stovky obřích metanových kráterů

Na dně oceánu v Arktidě byly objeveny stovky obřích metanových kráterů
Zdroj: messagetoeagle.com

Na Sibiři jsou tyto metanové krátery běžnější, nicméně jsou především výrazně menší. Krátery na dně moře pod Arktidou jsou obrovské a jsou důkazem toho, že metan ze dna uniká.

Tomáš Chalupa 8. června 2017

Oblast kráterů byla na dně pokrytá vrstvou ledu. Ovšem jak se klima otepluje, led roztál a plyn se dral na povrch. Docházelo k masivním únikům plynu, které vytvářely právě tyto krátery. Abychom měli představu, o jak velkých kráterech se bavíme, tak stačí uvést, že asi stovka z nich má v průměru více než kilometr. Objevené krátery na Sibiři měly kolem 90 metrů v průměru.

Metan je na dně moře v Arktidě ukryt v obrovském množství. Za normálních okolností sama příroda vytvořila skvělé podmínky pro jeho skladování. Je hluboko, v chladu a pod ledem, navíc pod silným tlakem. Metan přesto začal unikat, což znamená, že některé podmínky už neplatí. Jde zejména o teplotu a led.

Vědci identifikovali na 600 těchto nových kráterů. Množství plynu, který takto unikl, muselo být opravdu ohromné. Vědci odhadují, že metan bude unikat dále a z mnohem většího území. Na dně je ukryt pod ledem v oblasti dvakrát větší než Rusko. Když začne led ztrácet sílu, metanu unikne mnohem více. Vědci teprve musejí spočítat, jaké následky to bude mít pro atmosféru, kam tento plyn unikne.

Další články

Zavří­t reklamu