válkaČeskoslovenskoobjevy

Na dně Baltského moře našli neporušený vrak lodi z časů renesance

Vládní agentura Swedish Maritime Administration informovala veřejnost už před deseti lety, že na dně Baltu patrně leží vrak lodi. Tajemný objekt nedaleko švédského ostrova Gotland objevil sonar.

Teprve nyní ve spolupráci s univerzitou Södertörn průzkumníci potopenou loď objevili. Překvapilo je, v jak perfektním stavu se na mořském dně nacházela, a to i navzdory faktu, že pochází nejspíše z 15. až 16. století, doby, kdy svět obýval Leonardo da Vinci nebo Kryštof Kolumbus. Její původ je neznámý, proto byla pojmenována jednoduše Okänt Skepp, v překladu ze švédštiny Neznámá loď.

„Vypadá skoro, jako by se potopila včera – stěžně jsou pořád na svém místě, trup je nepoškozený, člun setrvává na palubě. Jedná se o neuvěřitelný nález, na který je úžasný pohled. Pořád se z toho nemůžeme vzpamatovat,“ řekl o objevu mořský archeolog Rodrigo Pacheco-Ruiz.

Do hlubin moře se vypravily dálkově řízené roboty, které za pomoci fotogrammetrie pořídily 3D snímky zhruba osmnáct metrů dlouhého vraku. Podle odborníků stojí za jeho perfektním zachováním chladné a slané prostředí s malým množstvím kyslíku.

„Víme, že se jedná o nejstarší loď v Baltském moři. Na světě nebyla nalezena žádná další loď pocházející z tohoto období. Jsou známy sice vraky staršího data, ale z těch zbyla jen prkna a železa. Jedná se o vskutku průlomový nález,“ pokračuje Pacheco-Ruiz.

Dodává: „Myslím, že je důležité, aby se v budoucnu rozvinula spolupráce univerzit s komerčním sektorem. V minulosti se podmořským výzkumem zabývali především jednotlivci a soukromé skupiny, kteří si z toho dělali jakýsi hon na poklady, a mnohdy jim úplně chyběli znalosti kulturního prostředí.“

Vědce nyní čeká zodpovězení důležité otázky: Jak a proč byla loď potopena? Dosavadnímu výzkumu se totiž nepodařilo objevit žádné známky poškození, které by poukazovaly na možnou lodní havárii.

Další články

Zavří­t reklamu