Martin Couney se svou ženou Hildegardou u jednoho z inkubátorových dětí.

Martin Couney se svou ženou Hildegardou u jednoho z inkubátorových dětí. | zdroj: thevintagenews.com


Na Coney Islandu si mohli lidé prohlédnout bizarní výstavu - nedonošené děti v inkubátorech

TÉMATA: new york | 20. století | novorozenci | péče o dítě | porody

user-avatar

Simona Knotková

28. 01. 2019 | 09:30

Coney Island byl na začátku 20. století místem bizarních podívaných. Jednou z těch nejdivnějších byla výstava předčasně narozených dětí.

Na počátku 20. století inkubátory už sice existovaly, ale v USA tehdy ještě nebyly tolik rozšířené. Předčasně narozené děti měly svůj osud proto víceméně zpečetěný a doktoři je brali jako ztracené případy.

Když lékař Martin Couney navštívil v roce 1896 berlínskou výstavu, byl uchvácen. Jedním z exponátů byly také nejmodernější inkubátory, které pro nedonošence skýtaly šanci na přežití. Netrvalo dlouho a Couney je přivedl také do Států. Protože většina nemocnic toto zařízení stále ignorovala, rozhodl se pro nevšední krok – v rámci jakési atrakce na Coney Islandu otevřel výstavu inkubátorů. "Celý svět miluje miminka," hlásal její úvodní transparent. A když se už mělo jednat o výstavu, tak samozřejmě se vším všudy – tedy i s předčasně narozenými dětmi…

Zdravotnická obec jeho krok samozřejmě rázně odmítla a prohlašovala ho za podvodníka a vykořisťovatele lidského neštěstí. Pak tu byli ale také tací doktoři, kteří Couneymu posílali "objekty" na vystavování. Nebylo ostatně co ztratit. Pokud by děti zůstaly v nemocnici, brzká smrt byla takřka jistá. A Couney jim skutečně pomáhal.

Ač podle některých fám nevlastnil lékařskou licenci, a dokonce nebyl nikdy ani na studiích, díky jeho práci úmrtnost novorozeňat klesla. Za skoro padesátiletou kariéru mu prošlo rukama kolem osmi tisícovek dětí, z nichž zachránil kolem šesti a půl tisíců. 85 % z nich tedy přežilo. Jednou z přeživších z inkubátoru byla dokonce i Couneyho dcera.

Lékař dbal na to, aby se dětem dostávalo řádné výživy, a do akce povolával kojné, které živil stravou plnou vitamínů. Sestřičky také pobízel k tomu, aby se nebály těsného kontaktu s miminky a pravidelně je objímaly a líbaly. Tento postoj byl velmi opačný oproti klasickým nemocnicím, které si naopak zakládaly na minimálním kontaktu s novorozencem. Couneyho zařízení bylo také odlišné v tom, že mezi dětmi nedělalo žádné rozdíly a nehledělo ani na jejich sociální původ ani na barvu kůže.

Teprve po Couneyho smrti v roce 1950 se inkubátory staly součástí všech amerických porodnic. Muž, který dost možná nikdy nebyl ani doktorem, byl tak v tomto směru průkopníkem, jenž zachránil tisíce životů.

user-avatar

Simona Knotková

28. 01. 2019 | 09:30

Zavří­t reklamu