válkaČeskoslovenskoobjevy

Na českém Titanicu zemřely stovky lidí jen pár metrů od břehu

+ 4 fotky+ 5 fotek

Je to jedna z největších katastrof v dějinách města Chicaga. Zemřel při ní největší počet Čechů v historii. Loď se převrátila na jezeře pár metrů od břehu, přesto zahynulo 844 lidí. Jak mohlo dojít k tak neuvěřitelné nehodě a proč byl počet mrtvých tak vysoký?

Tomáš Chalupa 7. února 2019

Přístaviště Chicago River je 24. července roku 1915 velmi rušným místem. K odplutí tu čekají čtyři velké výletní parníky. Společnost Western Electric vystrojila pro své zaměstnance vyhlídkovou plavbu na těchto lodích, které co do velikosti připomínají oceánské lodě. Pro tuto společnost pracují tisíce Čechů, ostatně celé Chicago je druhým největším českým městem hned po Vídni mimo území republiky. Čechů jsou tak mezi účastníky plavby tisíce. Na palubu lodí se hrnou početné skupiny zaměstnanců firmy a jejich rodinní příslušníci už od sedmé hodiny ranní, přestože odplouvat se má až za půl hodiny.

Nikdo neví, kolik lidí je vlastně na palubě největšího parníku Eastland. Oficiálně samozřejmě dva a půl tisíce, protože pouze tolik umožňují předpisy, ale reálně snad tři tisíce, možná i víc … Na lodi už hraje hudba a lidé mávají, baví se a hlavně sledují, co se děje na břehu. Je něco mezi čtvrt a půl osmou a loď se podivně naklání. Nikdo si toho příliš nevšímá, snad až na pár lidí na břehu. Je ale stejně pozdě cokoliv udělat, okny vespod se hrne do lodi voda. Když zabere remorkér, náklon se ještě zvětšuje na 45 stupňů. To už se uvolňuje piano z orchestru a rozjíždí se po palubě a sráží na zem dvě ženy. Chvíli na to se loď pokládá na bok.

Uvnitř lodě jsou uvězněny stovky lidí, další zmizeli pod trupem plavidla. Někteří se utopili ve vodě. Všude panuje zmatek, zkáza lodi šokuje všechny kolem. Někteří lidé skáčou do vody, aby pomohli topícím. Lidé z břehu hážou do vody nejrůznější předměty, kterých by se lidé na hladině mohli zachytit. Všude je slyšet křik a řev. Některým matkám se ve vodě ztratily děti a utopily se. Záchranné práce trvají až do osmé hodiny ranní, kdy jsou na břeh vytaženi všichni lidé z řeky.

Šokující tragédie si vyžádala životy 844 lidí, 220 z nich byli Češi. Tři čtvrtiny mrtvých byli lidé mladší 25 let. Na břehu se shromáždilo půl milionu lidí, aby se podívali na katastrofickou scénu. Za patnáct centů je majitelé malých loděk a člunů vozili po řece, aby si tragédii mohli lépe prohlédnout. Kapitána lodi Harryho Pedersena museli zavřít, protože ho chtěl dav lynčovat. Kdo byl ale hlavním viníkem katastrofy?

Eastland byla původně nákladní loď, ne příliš dobře přestavěná na výletní parník. Měla pověst nestabilního plavidla. Už v roce 1904 se silně naklonila, když měla na palubě 3000 lidí, o dva roky později následovaly stejné problémy, loď tehdy vezla 2500 pasažérů. A mělo být hůř. Když se potopil Titanic, ministerstvo nařídilo, že všechny lodě musí mít tolik záchranných člunů, aby se do nich vešli všichni pasažéři. Titanik jich měl méně a tento fakt se stal terčem kritiky veřejnosti. Eastland dostal místo šesti záchranných člunů jedenáct a k tomu 37 záchranných raftů. Ty byly umístěny, kam se dalo, většinou kolem komínu a na bok lodi. Jenže tím se už tak vratké plavidlo stalo ještě vratším a jeho těžiště bylo nebezpečně vysoko. Navíc byly zanedbány četné bezpečnostní předpisy, nefungovaly odčerpávací pumpy, to vše sehrálo roli při tragédii Eastlandu. Přesto nebyl nakonec za potopení lodi nikdo potrestán.

Přestože šlo o námořní tragédii, při které zahynulo nejvíce Čechů v historii, kromě ohlasů v chicagských krajanských listech se o ní prakticky nemluvilo a brzy upadla v zapomnění. Články o této události se začaly objevovat až v 60. letech.

Další články

Zavří­t reklamu