válkaČeskoslovenskoobjevy

Na britské ponorce žil sob, snědl i navigační tabulky

Na britské ponorce žil sob, snědl i navigační tabulky
Zdroj: warhistoryonline.com

Pollyana byl sob, který se podivným řízením dostal za druhé světové války na britskou ponorku HMS Trident. Strávil zde šest týdnů a poté šel na břeh, i když to zdaleka nebylo tak jednoduché.

Tomáš Chalupa 15. listopadu 2019

Ponorka HMS Trident v roce 1941 přistála u sovětských břehů, aby zde mohla být opravena. Kapitán Geoffrey Sladen byl ruským admirálem pozván na břeh na banket, což pochopitelně neodmítl. Při jídle došla řeč na to, že Sladenova žena má problém tlačit kočárek v závějích sněhu. Admirál prohlásil, že by to spravil jeden sob.

Podle jiné verze byl sob poděkováním lidu Sovětského svazu za příkladný boj Tridentu proti Němcům v oblasti za polárním kruhem. Ať to bylo, jak to bylo, před vyplutím se na palubě ponorky objevily sobice Pollyana a kýbl s mechem, nejoblíbenější pochoutkou těchto zvířat. Do ponorky ji dostali údajně jednou z torpédových komor. Když se tento mimořádný výkon podařil, Trident vyplul na další bojovou misi.

Původně mělo zvíře žít v přední torpédové místnosti, ale brzy došlo na to, že spalo a žilo přímo v kapitánově kajutě pod jeho kavalcem. Brzy se ukázalo, že sobice je velký jedlík a kýbl s mechem se rychle vyprázdnil. Od té doby se Pollyana musela živit vším možným, hlavně odpadky, a při jedné situace údajně snědla i část navigačních tabulek.

Pollyana si rychle osvojila pravidla na ponorce. Pokud se Trident vynořil a otevřel poklop od velitelské věže, sob byl první, kdo se přihnal do velína, aby se nadýchal čerstvého vzduchu. Když se ponorka ponořila, sobice zmizela bleskově v kapitánově kajutě.

Trident se při své cestě do Británie a hlídkování v norských vodách nedostal do žádného kontaktu s nepřátelským plavidlem, a tak se vrátil domů. V přístavu Blythu, kde Trident kotvil, vyvstal nový problém. Pollyana na ponorce ztloustla a nebylo ji možné dostat z plavidla původním způsobem skrze torpédomet. Muselo se tedy přistoupit ke složitější operaci a vytáhnout sobici skrze hlavní průlez.

Pollyana nikdy neskončila ve službách kapitánovy manželky a místo toho putovala do londýnské zoologické zahrady. Byla velmi populární u chovatelů zoo i jeho návštěvníků. Trident a Pollyana zemřeli ve stejném roce 1947. Pollyana v zoo a Trident šel do šrotu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu