válkaČeskoslovenskoobjevy

Na Borneu byli objeveni sebevražední vybuchující mravenci

Na Borneu byli objeveni sebevražední vybuchující mravenci
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Explodující sebevražední mravenci, to zní jako dobrý název pro hudební kapelu, ale ve skutečnosti je to poměrně početná rodina mravenčích druhů. Na Borneu byl nalezen další druh, který do této skupiny spadá.

Tomáš Chalupa 10. května 2018

Na světě je doposud známo 15 druhů mravenců, spadajících do kategorie vybuchujících mravenců. První byli objeveni už v roce 1916. Většina žije v subtropických pralesích jihovýchodní Asie. K jejich pojmenování a přesné katalogizaci došlo v roce 1935. Nejnověji byli objeveni mravenci rodu Colobopsis explodens na Borneu.

Jde o skupiny mravenců, které v případě, že jsou vystaveni nebezpečí, explodují a při svém výbuchu rozpráší do okolí žlutou, vysoce toxickou tekutinu, která se změní ve žlutý oblak. Jde o velmi zajímavou obrannou reakci, která nemá v živočišné říši obdoby. Mravenci se obětují ve prospěch celku.

U nově objevených bornejských mravenců vědci zjistili, že ne všichni jedinci mají tuto schopnost explodovat. Jde jen o menšinu ze skupiny tzv. dělníků. Tito jedinci se rodí s velkými zduřelými žlázami naplněnými jedem. Mají také silné břišní svalstvo. To v případě nebezpečí kontrahuje, čímž ještě více natlakuje žlázy s jedem, které explodují. V Islámském státu by tihle mravenci měli roli sebevražedných útočníků. Je potřeba říct, že mravenec se pro svou sebevraždu sám nerozhodne, celý proces v jeho těle probíhá do značné míry automaticky a mravenec ho nemůže nijak ovlivnit.

Výsledkem je, že útočící zvíře je poraněno nebo dokonce zabito, každopádně si propříště rozmyslí vstoupit do teritoria těchto mravenců. A to je hlavní účel celého procesu. Mravenci si takto zabezpečují své nejbližší okolí před predátory. Vědci se domnívají, že také ostatní kasty mravenců v mraveništi možná mají své vlastní vybuchující jedince. Každopádně v mraveništi se nachází ještě tzv. strážci, což jsou mravenci s neúměrně velkou hlavou a kusadly. V případě, že se do chodeb mraveniště dostanou útočící mravenci jiného druhu nebo jiný hmyz, svými hlavami zacpou chodby vedoucí do jádra mraveniště. Jsou tak obětováni, aby zpomalili postup nepřátel. Jak je vidět, život mravenců je plný obětí ve prospěch celku. Pro individualismus zde není místo.

Další články

Zavří­t reklamu