Střelnice ve Woomeře je stále aktivní, přesto na ní žijí lidé.

Střelnice ve Woomeře je stále aktivní, přesto na ní žijí lidé. | zdroj: atlasobscura.com


Na australské vojenské střelnici pasou farmáři svá stáda, přitom je stále v provozu

TÉMATA: austrálie |

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 10. 2017 | 12:00

Vojenská střelnice Woomera v jižní Austrálii se rozkládá na území o velikosti 78 tisíc čtverečných kilometrů. Střelnice nepatří australské, nýbrž britské armádě a provádí zde testy dronů a dalších zbraní. Současně zde fungují také doly a ovčí farmy, což je světový unikát.

Britové si základnu založili v roce 1947 v odlehlé pustině, která se pro podobné účely vysloveně hodila. Od té doby zde proběhly testy všech možných myslitelných zbraní, od raket, přes výbušniny, až po úspěšný test nadzvukového kluzáku z tohoto roku.

Problém je, že část půdy stále patří farmářům a majitelům dolů a ti tak v podstatě žijí uprostřed vojenské střelnice. Testy jsou prý organizovány tak, aby nemohly ohrozit jejich obydlí. Není možné je ze střelnice nějakým legálním způsobem dostat, protože mnozí z nich jsou na svých pozemcích déle, než střelnice vůbec vznikla. Oni jsou tam zkrátka doma a v demokratické Austrálii nelze majetek jen tak zabavit, byť jde o vojenskou střelnici. Tak vedle sebe musí farmáři a vojáci existovat. Vojáci pro farmáře vybudovali několik podzemních krytů a nastalo i pár případů, kdy museli být lidé evakuováni kvůli vojenským zkouškám. 

Místní lidé se baví tím, že sbírají úlomky satelitů, raket a dalšího vojenského haraburdí, které je pak vystaveno ve William Creek Hotelu ve Woomeře na hranici vojenského prostoru. 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 10. 2017 | 12:00

Zavří­t reklamu