válkaČeskoslovenskoobjevy

Na Apríla mine Zemi velmi těsně kometa! Vážně to není apríl!

Na Apríla mine Zemi velmi těsně kometa! Vážně to není apríl!
Zdroj: sciencealert.com

Když se na Apríla objeví zpráva, že kolem Země letí velmi blízko kometa, spousta lidí to bude považovat za klasický aprílový mediální žert. Ovšem není tomu tak. Kometa s názvem 41P/Tuttle-Giacobini-Kresak opravdu proletí 1. dubna kolem Země a bude to velmi velmi blízko!

Tomáš Chalupa 31. března 2017

Kometa 41P/Tuttle-Giacobini-Kresak byla objevena už v roce 1858. Obletí kolem Slunce každého 5,5 roku. Tento duben ale bude její průlet kolem Země vůbec nejbližší od doby jejího objevení. Mihne se kolem naší planety ve vzdálenosti pouhých 21,2 milionů kilometrů, a to je z vesmírného hlediska fakt o fous.

Na severní polokouli bude možné kometu vidět 1. dubna pouze dalekohledy a teleskopy, pouhým okem to asi nepůjde. Kdo by nechtěl nebo nemohl sledovat kometu přímo, může se podívat na online přenos zde.

41P/Tuttle-Giacobini-Kresak patří do skupiny komet známé jako Jupiterovy komety. Tato vesmírná tělesa byla zachycena masivní gravitací této planety a od té doby se pohybují na oběžných drahách mezi plynným obrem a Sluncem. Není nijak velká, což také komplikuje její sledování.

Astronomové předpovídají, že by kometa mohla doslova vybuchnout gejzírem světla. Tento jev, jehož příčinu nikdo přesně nezná, nastal už jednou, a to v roce 1973. Těsně předtím, než se kometa dostala do perihelia, tedy nejbližšího bodu ke Slunci, byla několik dní natolik jasná, že byla viditelná pouhým lidským okem. Vědci spočítali, že právě když je kometa Slunci nejblíže, dochází u ní k extrémnímu zvýšení jasu. Zřejmě by k tomu mohlo dojít i teď, a to někdy kolem 12. dubna. Sledujte proto nebe i po 1. dubnu, možná uvidíte zajímavou vesmírnou show.

Další články

Zavří­t reklamu