Hadrovec záhadný nalezený před půl rokem

Hadrovec záhadný nalezený před půl rokem | zdroj: dailymail.co.uk


Na Aljašce moře vyplavilo vzácnou rybu, viděli ji podruhé za 40 let!

TÉMATA: zvířata | ryby | usa

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 01. 2016 | 09:45

Hadrovec záhadný je opravdu záhadná ryba. Žije ve velkých hloubkách a za posledních 40 let ji naživo viděli jen jednou, a to před půl rokem. Nyní ji vyplavilo moře u aljašských břehů.

Metr a půl dlouhého hadrovce záhadného našli pracovníci doků na břehu u města Gustavus na Aljašce. "Při kontrole přístavních zařízení našli rybu, o které si mysleli, že je to halibut,"  uvedl místní biolog Craig Murdoch. "Pak si ji ale prohlédli pořádně a zjistili, že je to ryba, jakou nikdo z nich nikdy předtím neviděl," dodal. 

Hadrovec je skutečně jako z hadrů, je ochablý, s tenkou kůží. Žije v hlubinách kolem jednoho a půl kilometru. Nemá šupiny a slouží jako potrava kytovcům. Před půl rokem jednoho našli na břehu u Bartlett Cove. "Tato i ta minulá ryba byly samice plné vajíček,"  podotýká Murdoch.

Hadrovci se vyskytují nejvíce právě ve vodách u Aljašky, jejich pozorování jsou velmi řídká, proto se vědci obávají, co způsobilo, že hned dva expempláře byly nalezeny mrtvé na břehu v takto krátké době. "Může to být náhoda, nebo za tím může být vliv člověka," myslí si Murdoch. 

 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 01. 2016 | 09:45

Zavří­t reklamu