válkaČeskoslovenskoobjevy

Mýtus, že Velká čínská zeď je vidět z Měsíce, vznikl už v 18. století

Mýtus, že Velká čínská zeď je vidět z Měsíce, vznikl už v 18. století
Zdroj: thevintagenews.com

Velká čínská zeď je unikátní architektonický a fortifikační projekt, který je právem zařazen mezi sedm divů světa. Také se o něm říká, že je to jediná lidská stavba, která je viditelná z Měsíce. Ovšem tento mýtus vznikl mnohem dříve, než člověk sestrojil první raketu nebo letadlo.

Tomáš Chalupa 21. května 2018

Na začátek je potřeba říct, že Velká čínská zeď není viditelná z Měsíce, je to klasický mýtus, který se nezakládá na pravdě. Přesto je stále živý a mnoho lidí mu věří. Je to o to zajímavější, že poprvé se tato informace objevila v roce 1754, kdy ji vyslovil britský archivář William Stukeley ve svém dopise adresovaném jednomu svému známému. V roce 1904 totéž tvrdil ve své knize Lidé a politici Dálného východu spisovatel Henry Norman, když o Číňanech doslova napsal: „Užívají si reputaci, že postavili jediný lidský výtvor, který je vidět z Měsíce.“ Jak to mohl Norman vědět, když na měsíci nikdo nepřistál ještě dobrých padesát let?

Jenže to už se mýtus uhnízdil pevně v povědomí lidí. Ve třicátých letech se objevil i v kresleném seriálu Ripley Believe or Not! To už ho znaly miliony lidí ve Spojených státech i v dalších zemích. Stala se z něj součást lidského vědění, a to přes to, že nikdo nemohl tuto informaci ověřit.

Tuto příležitost dostal až Neil Armstrong, když přistál jako první člověk na Měsíci a zcela jasně řekl, že Velká čínská zeď rozhodně vidět není. „Jediná věc, kterou je možné z Měsíce vidět, je nádherná koule, z větší části bílá, někde modrá se žlutými kousky a zelenou vegetací.“ Bylo jasné, že Země je vidět jako celek, navíc zahalená do mraků, a Velká čínská zeď, jakkoliv je to impozantní dílo, prostě vidět není.

Velkou čínskou zeď je obtížné najít i na zvětšeném snímku z družice.

Velkou čínskou zeď je obtížné najít i na zvětšeném snímku z družice.

Něco jiného je ovšem tvrzení, že Velká čínská zeď je vidět z oběžné dráhy. Astronauti Eugene Cernan a Ed Lu se po návratu z vesmírné stanice ISS nechali slyšet, že Velká čínská zeď je vidět z této stanice, ovšem za velmi dobrých, až dokonalých podmínek. „Je mnohem méně viditelná než jiné objekty a člověk musí přesně vědět, kam se má dívat,“ řekl k tomu Ed Lu.

I toto tvrzení bylo částečně zpochybněno, když do vesmíru letěl čínský astronaut Yang Liwei. Ten se také velmi snažil, ale musel konstatovat, že se mu prostě zeď zahlédnout z ISS nepodařilo.

Při pohledu na snímky pořízené ze satelitů je jasné, že zeď je skutečně velmi obtížně viditelná, a to i na fotce zaměřené přímo na danou oblast. Své stanovisko k tomu vydala i samotná NASA, která víceméně zopakovala názor Cernana a Lu s tím, že zeď je na hranici viditelnosti a lze ji spatřit jen za mimořádných podmínek z nízké orbity.

Další články

Zavří­t reklamu