válkaČeskoslovenskoobjevy

Mýtus o Tigerovi dostal na frak! Nebyl prý nejlepším tankem ve druhé světové

+ 2 fotky+ 3 fotky

Německý těžký tank Tiger se stal legendou druhé světové války. Neprůstřelný, s ničivým dělem, daleko převyšoval vše, co se na bitevním poli zejména na západní frontě objevilo. Přesto Steven Zaloga, autor mnoha publikací o tancích druhé světové války, tvrdí, že Sherman byl ve výsledku úspěšnější tank.

Tomáš Chalupa 22. dubna 2015

Souboj skupiny Shermanů s jediným Tigerem je vrcholnou scénou filmu Fury. Brad Pitt sice nakonec nepřátelský obrněnec zdolá, ale ostatní tanky to zle odnesou. Zničit německý Tiger byla pro americké tankisty skutečně riskantní hra, protože německý stroj měl převahu ve všech měřitelných parametrech. Ovšem podle Stevena Zalogy je to vše trochu jinak.

„Zkušenosti amerických vojáků udělaly z Tigerů doslova mýtus. Stal se součástí veřejného povědomí v samotných Spojených státech. Každý věděl, co je tank Tiger a jak je nebezpečný. Jenže technické parametry a celkové charakteristiky tanku mají málo společného s úspěchem. Jsou jen tři opravdu důležité věci v tankovém boji – množství, množství a ještě jednou množství,“ říká Zaloga.

Poukazuje tím na fakt, že zatímco Američané vyráběli Shermany jako na běžícím pásu a na bojiště jich Američané v roce 1945 mohli poslat kolem 11 000 Tigerů, měli Němci v té době asi stovku. Německý kolos byl mimořádně složitý na výrobu, údržbu a náhradní díly. Američané každý tank, na který narazili, ihned označili jako Tiger, podobně jako každé japonské stíhačce ihned říkali Zero. Ve skutečnosti byly podle Zalogy střety s Tigery velmi zřídkavé.

„Byl to opravdu velký a nemotorný tank. Vážil 55 tun, přední pancíř byl 100mm, což je dvakrát tolik, než měl Sherman. K tomu měl velké 88mm dělo. Takový kolos bylo velmi obtížné někam přepravovat, nedokázal příliš manévrovat, jeho spotřeba paliva byla obrovská. Celkově jich bylo vyrobeno jen 1100, většina šla na východní frontu. Na západě je bylo vidět jen zřídka,“ popisuje nevýhody tanku Zaloga.

Podle něj tank svým způsobem dokonce Němcům škodil. Byl extrémně drahý, náročný na výrobu a suroviny, takže výroba Tigerů silně zatěžovala již tak vyčerpaný německý průmysl. „Z technologického hlediska to byla noční můra. Byly velmi poruchové a nespolehlivé. Nikdy nebyl dostatek náhradních dílů, stále něco chybělo,“ dodává Zaloga.

Jenže ani jeho pohled nemusí být úplně správný. Michael Wittmann v červnu 1944 napadl se svým Tigerem ve vesnici Villers-Bocage 11 britských tanků a 14 dalších pancéřových vozidel a všechny je zničil. Byl to naprostý masakr, a přestože Witmann byl jedním z nejlepších německých tankistů, bez převahy svého Tigeru by nebyl schopen Brity rozdrtit. „Jediný výstřel Tigeru vyřadil Sherman z boje. Naopak výstřel ze Shermanu měl jen malou šanci, že vyřadí Tigera. V boji se proto vždy sázelo na početní převahu, manévry a rychlost,“ říká vojenský historik Terry Copp. Podle něj nebyla výjimečná ani taktika, kdy posádky Shermanů vyskakovaly z poškozených tanků, doběhly zpět na základnu, kde již čekal další tank. Nasedli do něj a vrátili se na bojiště. „Počet Shermanů se zdál být prakticky nekonečný. Existovaly jednotky, které měly jako jediný úkol vozit stále nové tanky na frontu. Tento příval nemohly ani Tigery zastavit. Ano, Němci měli lepší tanky, ale kdo na konci vyhrál?“ ptá se Copp a odpověď je samozřejmě jasná.

Další články

Zavří­t reklamu