válkaČeskoslovenskoobjevy

Mýtický hrob boha podsvětí Osirise byl objeven v Egyptě

Mýtický hrob boha podsvětí Osirise byl objeven v Egyptě
Zdroj: Daily Mail
+ 2 fotky+ 3 fotky

Jeden z nejúžasnějších objevů loňského roku uskutečnil španělsko-italský tým v Egyptě – v nekropoli Sheikh Abd el-Qur na západním břehu Théb odkryli obrovskou repliku mýtického hrobu staroegyptského boha podsvětí Osirise. Pohřební místo pravděpodobně sloužilo rituálům, které měly faraonům zajistit věčný život prostřednictvím jejich spojení s bohem Osirisem.

Irena Gruberová 13. ledna 2016

Podle španělské zpravodajské agentury EFE se nalezená stavba podobá Osirisově hrobu, jak jej popisují egyptské mýty, a je menší verzí záhadného Osireiona v Abydosu, kde byl podle tradice pohřben a znovu vzkříšen bůh Osiris. Odborníci předpokládají, že hrobka byla postavena mezi 760 až 525 lety před Kristem, což odpovídá období vlády 25. (760–656) a 26. dynastie (672–525).

Vstup do hrobky

Vstup do hrobky

Několikaúrovňová stavba obsahuje četné komory a šachty. Z obrovské vstupní haly podpírané pěti pilíři vede schodiště dolů do pohřebního komplexu vyzdobeného reliéfy zpodobňujícími boha Osirise. V centrální klenuté kapli stojí smaragdově zelená socha boha Osirise. Západně od hlavní svatyně se nachází pohřební místnost s reliéfy na stěnách, které zobrazují postavy božstev a démonů s noži. Podle archeologů sem byly umístěny na ochranu těla zesnulého.

Zdi hrobky jsou vyzdobeny reliéfy.

Zdi hrobky jsou vyzdobeny reliéfy.

Přímo proti soše Osirise je schodiště s devět metrů dlouhou šachtou, která vede do další místnosti. Z té vychází další chodba, která sestupuje šest metrů hluboko ke dvěma dalším komorám, zasypaným sutí.

Podle odborníků nese nález všechny znaky symbolické Osirisovy hrobky, jako je schodiště vedoucí do podsvětí, socha Osirise na jeho „ostrově“ a prázdný koridor symbolizující řeku. Pohřební komory jsou situovány pod sochou a propojují tak zemřelého s Osirisem. „Šlo o významný hrob, protože v něm ležel zesnulý, který spal věčným spánkem pod bohem mrtvých Osirisem,“ řekl pro EFE archeolog Alvarez Sosa.

Struktura hrobu

Struktura hrobu

Pohřební komplex byl sice částečně objeven už v roce 1887 Phillippem Vireyem, jenže se mu nedostalo odpovídající pozornosti. Teprve až nedávno byl v celé šíři odkryt a výzkum dál pokračuje.

Takto býval zobrazován bůh Osiris – se zelenou pletí a bradkou, držící v jedné ruce cep a v druhé berlu.

Takto býval zobrazován bůh Osiris – se zelenou pletí a bradkou, držící v jedné ruce cep a v druhé berlu.

Mýtus o Osirisovi

Osiris byl egyptským bohem plodnosti a úrody, na jeho bratra Sutecha zbyly neúrodné pouště a sucho. Sutech samozřejmě Osirisovi záviděl a rozhodl se, že se mu pomstí. Pozval ho k sobě na hostinu a v nečekané chvíli ho nechal chytit, spoutat a zabít. Jeho tělo pak roztrhal na několik kusů a ty rozházel po celém Egyptě.

Naštěstí Osirisova žena Eset, obětavá a milující, vyrazila na loďce na cestu s cílem najít všechny části manželova těla. I přes mnoho obtíží a překážek uspěla a za pomoci boha Anúbida manželovo tělo složila dohromady. Bůh slunce a hlavní z egyptských bohů Re nemohl nechat tuto nespravedlnost jen tak a rozhodl, že Osiris se vrátí zpět a stane se bohem podsvětí a zemřelých.

Od těch dob putují mrtvé duše před Osirisovu stolici, kde bohyně spravedlnosti Maat váží jejich srdce. Pokud je lehčí než pštrosí pero, odejdou do ráje. Ale pokud je těžší, zhltne duši ohavná nestvůra číhající u Osirisových nohou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu