Pekelná záře na obzoru. Kde se vzala, je zatím záhadou. | zdroj: PBase.com


Mystická záře nad Pacifikem. Pilot řekl: Nic tak strašidelného jsem v životě neviděl!

TÉMATA: pacifik | letectví | příroda

Podivuhodné světelné podívané byli během nočního letu svědky dva holandští piloti, kteří letěli Boeingem 747-8 z Hong Kongu na Aljašku. Nedaleko ruského poloostrovu Kamčatka náhle zpozorovali, jak vzhůru k nebi vystřelil šíp ostrého světla. Podobal se blesku, jen mířil opačným směrem.

user-avatar

Ivanhoe

28. 08. 2014 | 09:26

Tajemná záře nad Pacifikem

Krátce na to se po celém horizontu rozlila podivná zelená záře, kterou za dvacet minut vystřídalo temně oranžové světlo. „Byla to ta nejstrašidelnější věc v životě, jakou jsem během své letecké kariéry zažil,“ svěřil se letec van Heijst na stránkách Pbase.

Světelná show uprostřed hluboké noci oba piloty vyděsila. Těžko pro ni hledali vysvětlení. Na jejich trase nebyla hlášena žádná bouřka a rovněž se nezdálo, že by zdroj světel pocházel z asijských rybářských lodí nebo měst. Ta běžně září žlutě bílými světly.

Tajemná záře nad Pacifikem

„Čím víc jsem se přibližovali, tím intenzivnější ta záře byla, osvětlovala mraky a nebe pod námi hrůzostrašným oranžovo-rudým světlem. V místech, kde jsme předpokládali, že není nic než jen oceán,“ popisoval své zážitky van Heijst.

Tajemná záře nad Pacifikem

Pro tajemnou záři našel pilot jediné vysvětlení: obrovský výbuch podmořského vulkánu! Ostatně před odletem se z rádia dozvěděl o zemětřeseních na Islandu, v Chile a San Francisku. To letce ještě více zneklidnilo, neboť se obával, že s letadlem vletí do obrovského oblaku sopečného popelu. Naštěstí se tak nestalo.

Tajemná záře nad Pacifikem - mapa letu

„Nahlásili jsme svá pozorování kontrole leteckého provozu a nyní se začalo vyšetřovat, co se v této odlehlé oblasti vlastně přihodilo,“ oznámil van Heijst. Zároveň vyjádřil naději, že pokud se v důsledku vulkanické činnosti vynořil na moři nový ostrov, bude pojmenován po něm. „Já jsem jeho oficiální objevitel,“ zdůraznil.  

Pás podmořských vulkánů

Kolem Tichého oceánu se nachází oblast známá jako "Ohnivý kruh", kde často dochází k zeměstřesením a vulkanickým erupcím. Má tvar podkovy a je 40 000 kilometrů dlouhý. Je tu největší koncentrace sopek na světě (452)!  Mohla snad odtud vycházet ona podivná světla, která holandský letec zaznamenal?

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Ivanhoe

28. 08. 2014 | 09:26

Zavří­t reklamu