válkaČeskoslovenskoobjevy

Mysteriózní pyramida v Severní Dakotě je ve skutečnosti atomový kryt

Mysteriózní pyramida v Severní Dakotě je ve skutečnosti atomový kryt
Zdroj: ferocesmente.com

Vybudovat tuto pyramidu stálo vládu Spojených států 6 miliard dolarů. Vypadá jako nějaký starověký monument, ve skutečnosti to měl být kryt, který by odolal v případě jaderného úderu Sovětského svazu.

Tomáš Chalupa 2. září 2017

Pyramida nestojí osamoceně, kolem jsou rozmístěny další budovy a zařízení. Všechny jsou součástí vojenské základny nazývající se Bezpečnostní komplex Stanleyho R. Mickelsena. Ten byl armádou opuštěn před 40 lety a od té doby se místo stalo kultovním pro mnohé konspirátory a ufology. Podle jedněch byla postavena ilumináty, další v ní vidí vojenskou základnu na tajné technologie. Existují i tací, kteří nevěří, že byla vůbec uzavřena.

Ve skutečnosti je pyramida jen pozůstatkem nukleární paranoie, která v 70. letech zachvátila Ameriku. Všichni se obávali útoku Sovětského svazu, a tak se stavěly nejrůznější bunkry, které měly zajistit přežití lidstva v jaderné apokalypse. Komplex byl dokončen v únoru roku 1976, ale plně operační byl pouhé tři měsíce, další rok fungoval v omezeném provozním režimu a pak byl armádou uzavřen a postupně opuštěn. Je to pomník neuvěřitelného plýtvání prostředky.

V 80. letech se tu konaly tábory mládeže, později, v roce 2012, vláda Severní Dakoty objekt chtěla koupit v dražbě, ale nepodařilo se jí to. Pyramidu nakonec odkoupila za 530 000 dolarů pacifistická sekta. Zatímco vláda chtěla z pyramidy vytvořit turistickou atrakci, sekta s ní nedělá nic, pouze v jejím okolí pěstuje na polích sóju.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu