válkaČeskoslovenskoobjevy

Myslíte si, že pijete namíchaný drink, ale je to jenom voda! V Singapuru vymysleli virtuální koktejl

Virtuální vychytávky dorazily už i do oblasti nápojů. Díky Voctailu můžete ochutnat rozmanité drinky, a pít přitom jenom vodu.

Simona Knotkova 31. prosince 2017

Nevíte, jaký koktejl si objednat, protože neznáte jeho chuť? Anebo si chcete jenom zaexperimentovat a vyzkoušet více druhů? Vše vám umožní vynález výzkumného pracovníka z Národní univerzity v Singapuru Nimesha Ranasinghe.

Ten vymyslet virtuální koktejl, zkráceně Vockail, díky němuž můžete pití ochutnat, aniž byste ho skutečně pili. Tedy abychom byli přesní; budete pít jenom vodu. Díky senzorům stimulujícím vaše smysly ale budete mít pocit, jako byste ochutnávali opravdový namíchaný drink.

Nejprve si do speciálně upravené sklenice nalijete obyčejnou vodu. Pomocí mobilní aplikace vyberete, který nápoj chcete ochutnat. V appce si můžete nastavit i jeho požadovanou sladkost či kyselost nebo si pohrát s jeho barvou a vůní. LED světla váš nápoj prosvítí na požadovanou barvu a vyvolají iluzi koktejlu. Té napomohou dále elektrody umístěné na okraji sklenice, které na vašem jazyku aktivují ty správné chuťové receptory. O dokonalý klam se nakonec postará pumpička doplňující drink o vůni.

„Říkáme tomu virtuální koktejl, ale není to jenom virtuální koktejl. Hlavně je to o ještě větším zážitku z pití. Podle našich dosavadních testů ho lidé milují hlavně díky vůni. Kombinace vůně, chuti, barvy a dalších faktorů vytváří ucelenou příchuť,“ popisuje duchovní otec drinku budoucnosti Ranasinghe.

Díky jeho vynálezu budete moci vyzkoušet i neotřelé kombinace. „Představte si, že si objednáte koktejl a pomocí mobilní aplikace budete moci upravit jeho chuť nebo ho přeměnit na úplně jiný drink. Třeba si objednáte mojito a zkusíte ho s čokoládou nebo jahodou.“

Nejedná se o jeho první multisenzorický výtvor. Už před Vocktailem vytvořil virtuální limonádu, která byla založena na použití barev a elektrod. Teprve s virtuálním koktejlem ale zapojil do celého procesu i čich.

Nyní by chtěl k Voctailu přidat komponenty virtuální reality, které lidem umožní pít drinky v různých lokacích.

Další články

Zavří­t reklamu