I přes zdravotní handicap prožila žena plnohodnotný život a vychovala několik dětí.

I přes zdravotní handicap prožila žena plnohodnotný život a vychovala několik dětí. | zdroj: appalachianhistory.net


Myrtle Corbin: Dívka z Texasu, která měla čtyři nohy

TÉMATA: lidské tělo | anomálie

user-avatar

Simona Knotková

5. 10. 2018 | 15:00

Američanka Myrtle Corbin se do dějin zapsala neotřelým způsobem. Vzácná tělesná anomálie dipygus způsobila, že od narození měla čtyři dolní končetiny. Předváděním zdeformovaného těla si žena vydělávala na živobytí.

Myrtle Corbin se narodila 12. května 1868 ve státě Tennessee. Většinu svého dětství ale strávila v Alabamě. Od narození měla všechno od pasu dole zdvojené. Lékaři její diagnózu popsali jako dipygus, tělesnou anomálii, během níž se jedno z dvojčat v matčině lůně dostatečně nevyvinulo. I když měla Corbin čtyři dolní končetiny, chodit dokázala jen po dvou větších. Z těch byla jedna ještě postižena takzvanou koňskou nohou.

Myrtle Corbin strávila léta puberty v cirkusech.

Ve třinácti dívka vystoupila na své první show. Stalo se tak v cirkusu podnikatele P. T. Barnuma Ringling Bros. and Barnum & Bailey. Propagační materiál ji popisoval jako dívku "povahy jemné jako letní svit a šťastné, jak je den dlouhý". V dobách své největší slávy si "čtyřnohá dívka z Texasu" týdně přišla až na 450 dolarů. Když proto v devatenácti letech dostala nabídku sňatku, měla už pěkně našetřeno a nedělalo jí problém se cirkusové dráhy vzdát.

Za svou vyvolenou si ji vybral doktor James Clinton Bicknell, bratr manžela od mladší sestry Myrtle. Podle sčítání lidu z roku 1910 se dvojici mělo narodit úctyhodných osm potomků. Jenom čtyři z nich se ale dožili pozdějšího věku, ostatní zemřeli už jako děti. Ohledně porodu se traduje další bizarní skutečnost. Podle knihy "Medicínské anomálie a kuriozity" George M. Goulda a Waltera L. Pyleho se některé děti údajně narodily z jedné vagíny, další z druhé. Protože menstruovala oběma, z lékařského hlediska to možné bylo. Neméně zajímavé to žena jistě měla i s vyměšováním…

James, Myrtle a dcera Lillian na fotografii z roku 1915.

Na konci 90. let 19. století se společně s rodinou usadila v texaském Cleburne City a věnovala se farmaření. Když později nastala finanční nouze, Myrtle se ve 41 letech rozhodla vrátit do zábavního průmyslu. Vystupovala následně dalších šest let.

V roce 1928 se jí do pravé nohy zanesla streptokoková infekce. Už za pár měsíců měla být světu dána první antibiotika. Pro Myrtle v té době ale žádná léčba ještě neexistovala, a tak svému onemocnění brzy podlehla. Obklopena přáteli a rodinou zemřela 6. května téhož roku.

user-avatar

Simona Knotková

5. 10. 2018 | 15:00

Zavří­t reklamu