válkaČeskoslovenskoobjevy

Mýdlo vynalezli staří Babyloňané 2800 let před Kristem

Mýdlo vynalezli staří Babyloňané 2800 let před Kristem
Zdroj: ancientpages.com

První zmínky o použití mýdla pocházejí z let 2800 před naším letopočtem. Jeho vynálezci byli Babyloňané, ale rychle se rozšířilo do Mezopotámie, Egypta, antického Řecka a Říma. A používáme ho, byť v pozměněné podobě, vlastně dodnes.

Tomáš Chalupa 25. listopadu 2017

Zajímavé je, že mýdlo původně vůbec nesloužilo k osobní hygieně. Používalo se totiž hlavně k mytí nádobí a pak také k medicínským účelům, především k léčbě ekzémů a dalších kožních onemocnění. Babyloňané přišli na to, že mohou smíchat živočišný tuk s popelem a vodou a že jim z toho vznikne poměrně účinná čistící substance.

První mýdlo bylo zřejmě vyrobeno v Aleppu, kdysi rušné metropoli, která je dnes díky válce v troskách. Sláva mýdla se z Aleppa rychle šířila po celém Středním Východě. Právě v Aleppu totiž končila Hedvábná stezka, takže mýdlo se velmi rychle šířilo právě po této slavné obchodní cestě. Pro Aleppo se tak mýdlo stalo výhradním obchodním artiklem. Tajemství jeho výroby se dědilo po generace v místních rodinách.

Vyráběli ho z vavřínového oleje, olivového oleje a sody. V této podobě se dokonce vyrábí dodnes, recept se za tisícíletí prakticky nezměnil. Mýdlo mělo v těch dobách vysokou cenu a bylo považováno za luxusní zboží.

V 11. století mýdlo při svých výbojích objevili křižáci a ti ho přivezli do Evropy. Evropané pak začali vyrábět své vlastní varianty mýdel. Velkou popularitu si získalo například kastilské mýdlo, vyráběné ve Španělsku. Španělé měli nadbytek olivového oleje, takže jejich mýdlo bylo této ingredience plné a mělo díky tomu jemnější vůni. Perfektně se hodilo nejen na mytí nádobí, ale také prádla a především na osobní hygienu. Mohlo být také používáno při mytí dětí, což mu získalo další oblibu. Kastilské mýdlo se mnohem více podobalo dnešním mýdlům než dávné mýdlo Aleppanů, těm však nelze upřít prvenství v jeho vynalezení.

Kolem jeho vzniku existuje doposud mnoho mýtů a legend, které představují verze jeho vzniku. Žádnou z těchto legend ale nebyli schopni historici potvrdit, a tak si nadále musí vystačit s informací, že mýdlo vymysleli lidé v Aleppu. Jak přesně k tomu došlo, se už bohužel asi nikdy nedovíme.

Další články

Zavří­t reklamu