válkaČeskoslovenskoobjevy

Muži z bangladéšské rodiny dědí zvláštní poruchu. Chybí jim otisky prstů

Muži z bangladéšské rodiny dědí zvláštní poruchu. Chybí jim otisky prstů
Zdroj: Wikimedia Commons, Frettie, CC BY 3.0

Ve světě, kde se otisk prstů stal jedním z klíčových rozpoznávacích prvků, je celkem komplikací, když trpíte vzácnou tělesnou anomálií jako muži z rodiny Sarkerů z Rajšahí. Na rozdíl od normálních prstů jsou ty jejich naprosto hladké, bez klasických linií, které umožňují identifikaci jedince. Zatímco dřív to pro mužské členy bangladéšské rodiny nepředstavovalo velký problém, nyní čelí mnoha komplikacím a nepříjemným situacím.

Simona Knotkova 30. října 2021

„Už jsem unavený z toho, že musím pořád někomu něco vysvětlovat. Už tolika lidí jsem se ptal na radu, ale nikdo mi nedokáže dát definitivní odpověď. Někdo mi poradil, že bych měl jít k soudu. Pokud všechny další možnosti selžou, asi to udělám,“ říká dvaadvacetiletý Apu Sarker.

Thumbnail # Vyšetřování postaru: FBI schraňovala miliony otisků prstů v obřím skladu
Mohlo by Vás zajímat:

Vyšetřování postaru: FBI schraňovala miliony otisků prstů v obřím skladu

Muž společně se svými příbuznými trpí extrémně vzácnou genetickou poruchou, kterou lékaři opatřili názvem adermatoglyphia. Momentálně je ve světě známo pouze pět rodin, kde se tato anomálie dědí z generace na generaci. Mutace byla veřejnosti poprvé popsána v roce 2007 švýcarským dermatologem Peterem Itinem, který zkoumal mladou Švýcarku. Žena jeho ordinaci vyhledala poté, co kvůli absenci otisků prstů nemohla vycestovat do Spojených států. Itin adermatoglyphiu z toho důvodu překřtil na „immigration delay disease“ – nemoc opožděné imigrace.

Hladké prsty nekomplikují pouze cestování letadlem. Apův otec Amal do dnešního dne nedostal ani řidičák, přestože všechny zkoušky zdárně zvládl. „Uhradil jsem poplatek, udělal zkoušku, ale řidičský průkaz mi nevydali, protože jsem se nemohl prokázat otiskem prstu. Je to pro mě vždy nepříjemný zážitek,“ svěřil se reportérům z BBC. Nezbývá mu nic jiného než porušovat zákon a jezdit na motorce bez papírů. I když se policistům snaží svou situaci vždy vysvětlit a doložit ji jinými dokumenty, pokuty se mu už několikrát nevyhnuly.

Oba muži si stejně tak nemohli koupit SIM kartu do mobilu, která se v Bangladéši vydává na základě porovnání otisků prstů s národní databází. Všichni mužští členové rodiny musí používat karty, které jsou napsané na jméno matky rodiny. „V prodejně byli docela zmatení, když jsem položil prst na senzor a jejich software zamrzl,“ vypráví Apu.

Šancí pro Sarkery jsou moderní technologie, které identifikují člověka na základě jeho sítnice nebo například obličeje.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu