válkaČeskoslovenskoobjevy

Muži se podařilo vysoudit milion za příliš nudnou práci, která mu působila deprese

Muži se podařilo vysoudit milion za příliš nudnou práci, která mu působila deprese
Zdroj: dailymail.co.uk

Spousta z nás bere nenaplňující, zbytečnou a nudnou práci jako normu. Bývalý manažer z Francie se rozhodl, že své utrpení promění v peníze. A vyhrál.

Simona Knotkova 25. června 2020

O případu jsme vás poprvé informovali už v roce 2016. Světová média tehdy zaujal případ Francouze Frédérica Desnarda, který se soudil se svým bývalým zaměstnavatelem z kuriózního důvodu – práce ho příliš nudila a působila mu depresivní stavy. Kvůli zhoršenému zdraví prý dokonce utrpěl epileptický záchvat během řízení.

Desnard dělal do roku 2015 manažera v pařížské společnosti Interparfum. Náplň jeho práce spočívala v nudných a nezáživných úkonech jako například konfigurování tabletu pro výkonného ředitele nebo doprovázení obchodních partnerů. „Dostal jsem z toho depresi. Styděl jsem se, že jsem placený za nic. Nejhorší bylo, že jsem toto utrpení popíral,“ popsal muž svou situaci, kterou přirovnal k postupnému sestupu do pekla.

Jak se jeho zdravotní stav zhoršoval, firma ho poté dokonce odstavila úplně. Po půl roce byl propuštěn za nadbytečnost. Desnard se však rozhodl, že to jen tak nenechá a Interparfum zažaloval jako původce svých zdravotních problémů. Podle jeho právníka ho nedostatek smysluplných pracovních podnětů a extrémná nuda během čtyřletého pracovního poměru naprosto zničily. Po bývalém zaměstnavateli požadoval částku v hodnotě 608 tisíc eur (více než 16 milionů korun).

I když se tato žaloba může jevit jako sebevíc bizarní, francouzská justice dala poškozenému nakonec za pravdu a přisoudila mu odškodné v podobě cca 39 tisíc eur, tedy více než milionu korun. Podle soudu Desnard utrpěl opak burn-outu (syndrom vyhoření), takzvaný bore-out, ve kterém jedinec zažívá duševní i fyzické vyčerpání z důvodu absence uspokojivé práce a nudy.

Ve Francii se jedná o první případ svého druhu, ale odborníci míní, že podobných žalob může v budoucnu narůstat, zvláště po Desnardově vyhrané kauze. Podle jejich odhadů až třetina pracujících Francouzů zažívá nudu v práci a s ní spojený zhoršený stav svého zdraví.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu