Těmito puškami nacisté možná popravovali lidi z Ležáků

Těmito puškami nacisté možná popravovali lidi z Ležáků | zdroj: Facebook: Východočeské muzeum - Zámek Pardubice


Muzeum získalo zbraně, kterými nacisté popravovali za heydrichiády

TÉMATA: druhá světová válka | československo | zbraně

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 06. 2016 | 12:30

Východočeské muzeum v Pardubicích získalo do svých sbírek devět pušek Mauser 1898. Do muzea se dostaly z Východočeského divadla v Pardubicích, kde byly léta uskladněny. Tradovalo se o nich, že je používali nacisté při popravách obyvatel Ležáků na pardubickém Zámečku.

Zbraně byly skutečně podle historiků ve výzbroji policejního pluku, jehož prapor sloužil na Zámečku v Pardubicích. Zda byly nebo nebyly použity přímo při popravách, se ještě bude zjišťovat dalším výzkumem v archivech. "Budeme je využívat při výstavách s tématikou heydrichády. Pro mě by bylo velikým úspěch, kdyby se mohly vystavit přímo na Zámečku," řekl historik Jan Tetřev pro ČTK.

Pušky jsou neschopné střelby, ale nejsou ani znehodnocené, jak předepisuje zákon, takže jsou vedy v evidenci policie ČR. Herci je měli za rekvizity, ale naštěstí se o ně pečlivě starali, takže se dochovaly v dobrém stavu. Pušky Mauser 1898 jsou tzv. dlouhé Mausery, které se používaly za první světové války. Ve druhé světové války je měli ve výzbroji četníci, protože pro frontovou službu se tyto zbraně nehodily. 

Ve sklepení Zámečku z 19. století, který nechal postavit hrabě Jiří Larisch-Mönnich, Němci za druhé světové války vyslýchali české vlastence a obyvatele Ležáků, které pak popravovali na nedaleké cvičné střelnici. V Pardubicích Němci zastřelili 194 lidí. Na jejich počest stojí v Pardubicích památník. Samotný zámeček spravuje Československá obec legionářská, která se jej snaží rekonstruovat a také zde pořádá pietní akce. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 06. 2016 | 12:30

Zavří­t reklamu