válkaČeskoslovenskoobjevy

Muzeum získalo zbraně, kterými nacisté popravovali za heydrichiády

Muzeum získalo zbraně, kterými nacisté popravovali za heydrichiády
Zdroj: Facebook: Východočeské muzeum - Zámek Pardubice
+ 11 fotek+ 12 fotek

Východočeské muzeum v Pardubicích získalo do svých sbírek devět pušek Mauser 1898. Do muzea se dostaly z Východočeského divadla v Pardubicích, kde byly léta uskladněny. Tradovalo se o nich, že je používali nacisté při popravách obyvatel Ležáků na pardubickém Zámečku.

Tomáš Chalupa 21. června 2016

Zbraně byly skutečně podle historiků ve výzbroji policejního pluku, jehož prapor sloužil na Zámečku v Pardubicích. Zda byly nebo nebyly použity přímo při popravách, se ještě bude zjišťovat dalším výzkumem v archivech. „Budeme je využívat při výstavách s tématikou heydrichády. Pro mě by bylo velikým úspěch, kdyby se mohly vystavit přímo na Zámečku,“ řekl historik Jan Tetřev pro ČTK.

Pušky jsou neschopné střelby, ale nejsou ani znehodnocené, jak předepisuje zákon, takže jsou vedy v evidenci policie ČR. Herci je měli za rekvizity, ale naštěstí se o ně pečlivě starali, takže se dochovaly v dobrém stavu. Pušky Mauser 1898 jsou tzv. dlouhé Mausery, které se používaly za první světové války. Ve druhé světové války je měli ve výzbroji četníci, protože pro frontovou službu se tyto zbraně nehodily.

Ve sklepení Zámečku z 19. století, který nechal postavit hrabě Jiří Larisch-Mönnich, Němci za druhé světové války vyslýchali české vlastence a obyvatele Ležáků, které pak popravovali na nedaleké cvičné střelnici. V Pardubicích Němci zastřelili 194 lidí. Na jejich počest stojí v Pardubicích památník. Samotný zámeček spravuje Československá obec legionářská, která se jej snaží rekonstruovat a také zde pořádá pietní akce.

Další články

Zavří­t reklamu