Letadlo B-17 Swamp Ghost po převezení do USA

Letadlo B-17 Swamp Ghost po převezení do USA | zdroj: warhistoryonline.com


Muzeum v Pearl Harboru přivítalo bombardér Bahenní duch. 60 let se ukrýval v džungli!

TÉMATA: usa | letadla | druhá světová válka | bombardéry

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 10. 2015 | 12:15

Bombardér B-17 letěl do boje jen jednou. A jeho cesta skončila v bažině na ostrově Nová Guinea. Letadlo bylo od té doby považováno za ztracené. Nyní ho vystavuje Letecké muzeum v Pearl Harboru. Dali mu jméno Swamp Ghost (Bahenní duch.

Návštěvníci Leteckého muzea na ostrově Oahu si možná při pohledu na zrekonstruovaný bombardér B-17 neuvědomí, na jaký unikát se právě dívají. Byl 24. únor 1942 a Bahenní duch letěl na svou první bombardovací misi nad Papuí-Novou Guineou v Oceánii. Jenže letadlo napadlo osamocené japonský stíhací letoun Zero. Nastal zuřivý souboj, který dopadl nerozhodně. Zero odlětělo, ale z létající pevnosti unikalo palivo. Kapitán Frederick Eaton věděl, že se domů nedostanou. Nezbylo mu, než se pokusit s letadlem nouzově přistát. Jako místo si vybral bažinatou krajinu a do té letadlo posadil. Nikdo nebyl při přistání zraněn. Posádka ovšem šest týdnů bloudila džunglí, než se jí podařilo najít spojenecké jednotky. Letadlo se za války nikdo nepokusil najít a bylo označeno jako ztracené a zničené.

V roce 1962, tedy po dvaceti letech od nouzového přistání, spatřila letadlo posádka australské helikoptéry. Trvalo ještě dalších téměř čtyřicet let, než se do místa vypravili lidé, aby neporušené letadlo odvezli. Od roku 2010 ho intenzivně opravovali v Kalifornii a letos ho poprvé mohou vidět návštěvníci muzea Pacific Aviation na Oahu. Na cedulce před ním je napsáno B-17E Swamp Ghost. Toto bojové jméno dostal ovšem až v muzeu.

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 10. 2015 | 12:15

Zavří­t reklamu