válkaČeskoslovenskoobjevy

Muzeum pátralo po chlapci, který rozbil džbán, aby mu řeklo: Vše je OK!

Muzeum pátralo po chlapci, který rozbil džbán, aby mu řeklo: Vše je OK!
Zdroj: www.ipswichstar.co.uk
+ 1 fotka+ 2 fotky

Všichni chybujeme a každou chybu lze napravit. Takový postoj zaujali pracovníci britského muzea v Ipswichu, když jim čtyřletý návštěvník rozbil jejich cenný džbán. Na chlapce se ani nerozzlobili, ani nenapařili jeho rodičům mastnou pokutu, ale před pár dny je dokonce pozvali na návštěvu.

Ivanhoe 8. července 2015

Nedávno obletěla zpravodajské weby tisková zpráva, s níž se zaměstnanci muzea v Ipswichu obraceli na neznámou rodinu, která loni v létě navštívila muzeum. Během prohlídky tehdy došlo k nemilé události, kdy čtyřletý chlapec omylem shodil z nižší okenní římsy na zem porcelánový džbán z 18. století. Ten se při dopadu na zem rozbil na 65 kousků. „Chceme chlapečka ujistit, že vše je v pořádku,“ stálo v tiskové zprávě. „Rádi bychom pozvali jej i jeho rodinu ke speciální prohlídce, aby se podívali na zázračně slepený džbán.“

O záchranu rozbitého džbánu se zasloužila mladá restaurátorka Carrie Willisová, která nad ním strávila 65 hodin, takže každý střep lepila asi hodinu. Ten se nyní v plné své kráse opět skví na výstavě. Je starý 221 let a říká se mu hádankový džbán, neboť má čtyři zobáčky na nalévání, a když se nakloní, je věcí náhody, z kterého z nich bude vytékat nápoj. Jeho cena se odhaduje na 1 000 až 2 000 liber (což v přepočtu podle aktuálního kurzu dělá 38 290,00 až 76 580,00 Kč).

Tohle zbylo ze džbánu, když se rozbil.

Tohle zbylo ze džbánu, když se rozbil.

Když se loni džbán rozbil, chlapeček byl z toho celý vyděšený a jeho rodiče se zlobili. Všichni si mysleli, že je po džbánu. Pracovníci muzea však zachovali rozvahu, všechny střepy pečlivě sesbírali, ofotili, zaprotokolovali a schovali do pytle. Pak požádali Carrie Willisovou, zda by se jej nepokusila slepit. Pro mladou dívku, která studuje restaurátorství, to znamenalo výzvu, které se úspěšně zhostila.

Protože muzeum nemělo na rodinu malého chlapce žádný kontakt, oslovilo je prostřednictvím médií. Zpráva pronikla dokonce do zpravodajství v Americe a Jižní Africe. Před pár dny se muzeu konečně ozvala chlapcova matka. „Řekla nám, že syn i celá rodina jsou šťastní, že se džbán podařilo spravit, ale že si přejí zůstat v anonymitě,“ uvedl mluvčí muzea.

Další články

Zavří­t reklamu