Zápisníky lidí, kteří prošli koncentračními tábory, chce americké muzeum kompletně převést do digitální podoby.

Zápisníky lidí, kteří prošli koncentračními tábory, chce americké muzeum kompletně převést do digitální podoby. | zdroj: smithsonianmag.com


Muzeum chce převést 200 zápisníků účastníků holokaustu do digitální podoby

TÉMATA: holokaust | koncentrační tábory

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 06. 2017 | 12:00

Těch, co přežili hrůzy Holokaustu ubývá a je stále méně těch, kteří by tak mohli o této kapitole historie vyprávět. Proto se Holocaust Memorial Muzeum v USA rozhodlo spustit crowdfundingovou kampaň, aby mohlo převést na 200 deníků vězňů z koncentračních táborů do digitální podoby.

Vzpomínkové muzeum holocaustu ve Spojených státech vybírá na serveru Kickstarter 250 tisíc dolarů na tento svůj nový projekt. Bude deníky nejen digitalizovat, ale také je překládat do angličtiny. Vytvoří tak jednotnou databázi, kde budou shromážděny vzpomínky všech, kteří prošli peklem nacistických koncentračních táborů. Projekt má ještě jeden důležitý smysl. Kromě uchování vzpomínek pro vzdělávací účely má sloužit také jako pádný argument proti všem popíračům holokaustu. 

Ti zpochybňují i tyto artefakty, jsou schopní zkoumat inkoust, papír i písmo, jen aby dokázali, že daný deník či zápisek je podvrh. Na Západě je toto stále velký problém, dokonce tak velký, že společnost Google začala platit lidi, aby na sociálních sítích s těmito popírači bojovali a předkládali pádné argumenty. Shromáždění všech zápisků ukáže nesmyslnost popírání holokaustu, protože není v lidských silách zfalšovat takové množství dokumentů. To si aspoň slibují propagátoři projektu. Doufejme, že budou mít úspěch. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 06. 2017 | 12:00

Zavří­t reklamu