válkaČeskoslovenskoobjevy

Můžeme uniknout velké zimě tím, že se přesuneme do paralelního světa?

Podle vědců jsou dvě možné budoucnosti vesmíru. První teorie říká, že se vesmír jednoho dne zhroutí sám do sebe a vrátí se do podoby, jakou měl při velkém třesku. Druhá alternativa hovoří o příchodu velkého mrazu.

Tomáš Chalupa 2. dubna 2020

Velký mráz znamená každopádně v důsledku to samé, co ona první možnost. Je to konec vesmíru. Podle amerického fyzika Michia Kaku je pro lidstvo jediná záchrana, a to přechod do paralelního vesmíru.

Vesmír se totiž v průběhu času nezpomaluje, ale naopak zrychluje. Pohybují se galaxie i veškeré další objekty ve vesmíru. Jednoho dne, za neuvěřitelně dlouhou dobu, to bude vypadat tak, že vesmír bude jen černé nic. Veškeré objekty budou od sebe natolik vzdáleny, že vlastně nebudou vidět. Místo hvězdné oblohy bude obloha bez jediné hvězdy. Ovšem nejenom proto, že hvězdy budou daleko od sebe, ale také proto, že už většina z nich nebude existovat. Jednoduše vyhasnou. „Nikdo neví, kdy velký mráz nastane, nebo zda vůbec nastane. Jednoho dne se možná podíváme na nebe a bude téměř naprosto černé,“ říká Kaku.

Všechny hvězdy budou vyhaslé, jediné, které budou existovat, budou neutronové hvězdy. Teplota ve vesmíru dosáhne absolutní nuly. Nebude existovat ani vědomí, ani žádný život. Celé univerzum zamrzne. Přestanou existovat samotné fyzikální zákony.

To vše jsou špatné zprávy pro lidstvo, nicméně Kaku přináší i naději. Existují totiž paralelní univerza a podle vědce bude lidstvo v té době už na tak vysoké technologické úrovni, že dokáže cestovat nejen ke hvězdám, ale i mezi univerzy. A právě únikem do paralelního vesmíru se bude moci lidstvo zachránit. Samozřejmě opět za předpokladu, že paralelní univerza skutečně existují, že v té době lidstvo bude ještě žít a že bude na takovém technologickém stupni, aby tento přesun zvládlo. Nezbývá, než být v tomto směru optimističtí, každopádně není to něco, co by lidstvo muselo řešit zrovna teď. Vesmír totiž zatím vypadá poměrně stabilně a nějakou dobu to tak ještě určitě vydrží.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu