válkaČeskoslovenskoobjevy

Můžeme najít mimozemšťany, protože jejich planety mohou zářit

Vědci se shodují, že nejnadějnější pro hledání mimozemského života jsou planety na orbitách červených trpaslíků. To jsou nejmenší a nejchladnější hvězdy ve vesmíru. V naší galaxii jsou nejčastěji zastoupeným typem hvězd. Pokud ale na planetě u červeného trpaslíka existuje život, má jeden velký problém - radiaci.

Tomáš Chalupa 21. září 2019

Červení trpaslíci totiž mají jednu nepěknou vlastnost. Vystřelují výboje UV záření, které pochopitelně dopadají na planety v jeho blízkosti. Potencionálně obyvatelná planeta tak bývá nejčastějším terčem těchto výbojů. Typickým příkladem je systém Trappist- 1 nebo Proxima Centauri, kde se o existenci života často uvažuje. Pokud tam život je, má problém s výskytem zvýšené radiace.

Vědci se proto snaží přijít na mechanismus, jakým by se potencionální život vyrovnal s tímto vysoce limitujícím faktorem. Na Zemi se živočichové chrání různě – zahrabávají se pod zem, žijí pod vodou nebo mají ochranné pigmenty. Produkují proteiny, které jsou schopné absorbovat UV záření. Například některé druhy korálu přeměňují UV záření na zelené světlo.

Právě tahle možnost zaujala vědce. V případě, že by atmosféra planety neměla hustou oblačnost, pak by mohli tvorové vyzařovat takové množství světla, že by planeta zářila i z pohledu z vesmíru. Navíc červení trpaslíci nejsou tak jasní jako naše Slunce, takže jejich světlo by nepřekrývalo záři z planety a ta by byla dobře detekovatelná i na velkou vzdálenost.

Věc má minimálně jeden háček. Žádný pozemský teleskop není schopen odhalit bioluminiscenční záření. Snad to dokážou některé teleskopy budoucnosti, ale zatím je to mimo naše možnosti. Samozřejmě je také otázka, jak moc je celá úvaha, která vyžaduje splnění hned několika podmínek, reálná. Vědci sami přiznávají, že jde pouze o koncept, na jehož potvrzení si budeme muset každopádně ještě počkat.

Další články

Zavří­t reklamu