válkaČeskoslovenskoobjevy

Můžeme najít až sedm obyvatelných planet v jednom hvězdném systému, ale musíme mít štěstí

Můžeme najít až sedm obyvatelných planet v jednom hvězdném systému, ale musíme mít štěstí
Zdroj: iflscience.com

V naší Sluneční soustavě je jediná obyvatelná planeta. Mnozí si myslí, že je možná jediná v celém vesmíru, další říkají, že jich musí být víc. Vědci spočítali, že maximální možný počet obyvatelných planet v jednom solárním systému je sedm. A to ještě při velké dávce štěstí.

Tomáš Chalupa 29. srpna 2020

Vědci se touto otázkou začali zaobírat poté, co objevili hvězdný systém TRAPPIST-1, který se skládá ze sedmi planet. Na třech z nich by mohla být voda, což je všeobecně přijímaný základní předpoklad pro vznik života. „Začalo mě zajímat, kolik nejvíc by mohlo být v jednom solárním systému planet s možnou podporou vzniku života. A proč je v naší soustavě jen jedna,“ říká dr. Stephen Kane z Kalifornské státní univerzity.

Začal tak pomocí počítačového programu hrát cosi jako škatule škatule, a umisťovat planety tak, aby se ocitly v „zóně života“ a současně nebyly moc blízko sebe. Protože přílišná blízkost planet vede k tomu, že se začnou navzájem ovlivňovat svými gravitačními silami a nakonec se srazí, takže ze dvou planet je jen jedna.

Výsledkem byl model hypotetického hvězdného systému, kde Slunce je o 20 procent větší než naše Slunce a zbytek planet je natěsnán do zóny života v bezpečných vzdálenostech. Více planet se tam prostě nevleze, a i tato konstelace je velmi nepravděpodobná, nicméně možná.

Thumbnail # Astronomové objevili systém se šesti planetami, které tančí v přesné orbitální harmonii
Mohlo by Vás zajímat:

Astronomové objevili systém se šesti planetami, které tančí v přesné orbitální harmonii

Kane si také odpověděl na otázku, proč máme my v naší Sluneční soustavě jen jednu obyvatelnou planetu. Může za to Jupiter, který právě svou přítomností a gravitací ovlivnil polohy a oběžné dráhy ostatních planet. Pokud by Jupiter neexistoval, zřejmě by voda mohla být na čtyřech, nebo dokonce pěti planetách. Jupiter lze tedy s nadsázkou označit za velkého kazisvěta, který způsobil, že v naší soustavě je život pouze na Zemi.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu