válkaČeskoslovenskoobjevy

Muže bolela záda. Lékaři zjistili, že má tři ledviny

Muže bolela záda. Lékaři zjistili, že má tři ledviny
Zdroj: livescience.com

Do nemocnice ho dostala vyhřezlá ploténka, vyšetřující lékaře zaujalo ale něco jiného. Brazilci byla diagnostikována tělesná anomálie v podobě tří ledvin.

Simona Knotkova 2. června 2020

S bolestmi dolní oblasti zad přišel do nemocnice Hospital do Rim v São Paulo osmatřicetiletý muž. Lékaři mu provedli CT skenování, které odhalilo výhřez meziobratlové ploténky. Na výsledném snímku je ale zarazila ještě jedna věc. Jak tomografie odhalila, muž neměl dvě ledviny, ale tři. Jedna část orgánu se nacházela na levé straně, další dvě na straně pravé blízko pánve.

Pacient byl přitom bezpříznakový a tvrdil, že během svého života žádné problémy s ledvinami neměl. Tato slova potvrdilo následující vyšetření, podle kterého mužovy ledviny fungují normálně a nemají žádný negativní vliv na organismus. Doktoři se proto zaměřili pouze na léčbu vyhřezlé ploténky a pacientovi předepsali léky proti bolesti.

„Něco takového jsme ještě nikdy neviděli. Zprvu nás to velmi překvapilo, ale hned poté jsme měli obavy o pacientovo zdraví. Jeho ledvinové funkce byly ale v pořádku. Další vyšetření břišním ultrazvukem a tomografií považujeme za dostačující, protože příčina bolesti byla už diagnostikována a v laboratorních testech nedošlo k žádným změnám,“ sdělil Renato Foresto, jeden z členů výzkumného týmu.

Jak doktoři uvedli ve své studii, jedná se o vrozenou abnormalitu, k níž pravděpodobně došlo během embryonálního vývoje. Podle medicínských záznamů existuje v historii méně než sto dalších takových případů. Tělesnou anomálii popisuje například zpráva z roku 1915, která o „přespočetné ledvině“ píše jako o „jednom z nejvzácnějších ledvinových stavů“.

Podle autorů nejčerstvější studie, která vyšla v medicínském žurnálu The New England Journal of Medicine, bude podobně postižených nejspíš mnohem víc. Velká část z nich se o své tělesné odchylce ale nikdy nedozví. „Tyto osoby jsou obvykle bez příznaků a stejně jako v našem případě se o svém stavu mohou dozvědět teprve až po snímání kvůli jinému důvodu,“ stojí v jejich práci.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu