válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž žil tři roky v koruně kokosové palmy. Úřady musely strom pokácet

Před třemi lety opustil Gilbert Sanchez svůj domov a vyšplhal se na vrcholek 18 metrů vysoké kokosové palmy. Přebýval tam nepřetržitě celé tři roky a zřejmě by tam zůstal natrvalo, kdyby úřady nezasáhly.

Yvonne Pokorná 1. března 2018

Naposledy cítil Gilbert Sanchez pevnou půdu pod nohama v roce 2014. Pak ho ovšem při jedné prudké hádce kdosi udeřil puškou do hlavy a Sanchez začal trpět strachem, že ho chtějí zabít. Vylezl na nejvyšší kokosovník v okolí a vydržel tam celé tři roky. Čtyřiatřicetiletý vdovec se dvěma dětmi nedbal proseb rodiny, aby se vrátil domů. “Řekl mi, abych zmlkla, že nesleze. Kdyby to udělal, zabijí ho prý,” tlumočila synovy obavy Gilbertova matka Winifreda Sanchez.

Muž neopustil strom ani na okamžik. Matka za ním proto chodila každý den a nosila mu pod strom jídlo, vodu, čisté oblečení a cigarety. Donášku mu přivázala na lano, které jí spustil dolů na zem a pak vytáhl k sobě nahoru. Sanchez v koruně kokosové palmy přečkal i nejdivočejší bouře, úmorná vedra i dorážení obtížného hmyzu. K návratu ho nedonutily ani stížnosti matky, že jeho děti přestaly chodit do školy.

V koruně vysokého kokosovníku našel zoufalý muž úkryt před domnělou hrozbou.

V koruně vysokého kokosovníku našel zoufalý muž úkryt před domnělou hrozbou.

Muž by zřejmě na stromě zůstal dodnes, kdyby se kuriózní případ nezačal šířit po sociálních sítích a nedostal se do hlavního zpravodajství ve Filipínách. Do vesnice přijely televizní štáby, vše natočily a teprve jejich reportáže donutily úřady se celou záležitostí zabývat. V říjnu loňského roku tým 50 lidí se pokoušel muže přesvědčit, aby dobrovolně slezl dolů, jinak strom nechají pokácet. K tomu nakonec úřady byly nuceny přistoupit. Šlo o velmi náročnou akci, při níž Sanchezovi skutečně hrozila smrt. Nakonec ale vše dobře dopadlo a Gilbert po třech letech mohl opět pocítit pevnou půdu pod nohama.

Záchranná akce

Záchranná akce

Celé tělo měl pokryté štípanci od hmyzu. Po letech strávených na stromě ve skrčené poloze měl zdeformovanou páteř a trpěl svalovou atrofií. Ovšem nejvíc byla postižena mužova psychika. Psychiatrické vyšetření odhalilo symptomy psychózy spojené s halucinacemi, bludy a strachem z pronásledování. Díky mediálnímu pokrytí se ale ve Filipínách našlo hodně lidí ochotných mu pomoci vrátit se zpět do normálních kolejí. Vytvořila se dokonce finanční sbírka na pomoc jeho rodině.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu