| zdroj: odditycentral.com


Muž žije přes 40 let ve městě duchů. Sbírá zde data o počasí

user-avatar

Simona Knotková

29. 05. 2017 | 11:00

Gothic je městečko v Coloradu, které ve 20. letech minulého století opustili jeho poslední obyvatelé. V roce 1974 se do něho přistěhoval muž, který si říká "billy barr", a do dnešních dnů v něm pravidelně sbírá data o počasí. Vysloužil si za to přezdívku Strážce sněhu.

Billy barr (muž si přeje psát své jméno malými písmeny) se do města poprvé dostal v roce 1972. Coby student oboru životního prostředí na Rutgers University se tam vydal na průzkum složení vody. Tichý život ve městě duchů se mu ale zalíbil a o dva roky později se do Gothicu ve Skalnatých horách přestěhoval nastálo.

První roky života strávil v těžařské boudě. Aby si ukrátil dlouhé dny, začal pravidelně sbírat data o zdejším počasí. Denní srážky, hustota sněhu nebo teplota – to všechno si každý den zapisoval. Poznamenával si také první příchody zvířat na jaře, pády lavin či časy tání sněhu. Z neškodné záliby se stal železný zvyk, který barr praktikuje až do dnešních dnů.

Zaznamenaná data jsou významnou demonstrací změny klimatu za poslední desítky let. "Trvalá sněhová pokrývka se tvoří teď později a taje dřív. Za všechno může stálé oteplování," říká pětašedesátiletý muž.

Město duchů Gothic

Jeho tvrzení neuznávají oponenti globálního oteplování, nicméně pro muže mluví fakt, že do oblasti nikdy nepřišel, aby sledoval nějaké změny, a ke svému názoru jednoduše dospěl po objektivním vyhodnocení sesbíraných informací.

Ani barr se neobejde bez občasného kontaktu s civilizací a dvakrát za měsíc chodí do šest kilometrů vzdálené obce Crested Butte. Nezapomíná myslet také do budoucna a na horší čas si pořídil dům blízko města. Do té doby ale nehodlá na svém životě cokoliv měnit, i když přiznává, že doopravdy není tak romantický, jak si někteří myslí.

"Všichni si představují sezení v pohodlném křesle a čtení knížky, zatímco venku tiše padá sníh. Ve skutečnosti je to ale zas*aná nuda. Stejně to mám ale tady rád," uzavírá.

témata

user-avatar

Simona Knotková

29. 05. 2017 | 11:00

Zavří­t reklamu