válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž zažívá skutečný horor od Hitchcocka. Denně ho na ulici napadají vrány

Skutečný horor Ptáci zažívá muž z vesnice Sumela v indickém státě Madhjapradéš. Denně na něj útočí pomstychtivé vrány, které ho považují za vraha.

Simona Knotkova 14. září 2019

Shiva Kewat už třetím rokem nemá klidu. Pokaždé, když vyjde na ulici, snaží se na něho zaútočit vrány. Někdy jich je víc pohromadě, jindy se na něj vrhá osamělý pták. Nikoho jiného z indické vesnice vrány přitom nenapadají. Důvod? Kewat je přesvědčen, že za to může incident před třemi lety, kdy se pokusil zachránit ptáče uvízlé v síti.

„Zemřelo mi v rukách. Kéž bych jim mohl vysvětlit, že jsem se jenom snažil pomoct. Chudinky. Věří, že jsem ho zabil,“ vypráví muž.

Útoky jsou podle něj náhlé a děsivé a Kewat se proti nim snaží bránit klackem, bez kterého už skoro nevychází na ulici. V minulosti už utrpěl několik zranění na hlavě. On sám se ale vyhýbá tomu, aby ptákům ublížil, a pouze je od sebe odhání pryč.

I když si ze svého osudu jen stěží dokáže dělat legraci, o to větší pobavení zažívají sousedé a místní, kteří se pravidelnými útoky ptáků baví. Přirovnávají je k náletům stíhaček.

Když se o Kewatově osudu začala zajímat média, zprávám o vzteklých vránách nejprve nikdo nevěřil. „Už jsem zaslechl historky o pomstychtivých kobrách nebo slonech, ale tohle je poprvé, co slyším o vránách, které z pomsty napadají jednotlivce. Opravdu se to ale děje, někdo to i natočil na video,“ nechal se kupříkladu slyšet nezávislý novinář ze Shivpuri Ranjit Gupta.

K případu se vyjádřil i profesor Ashok Kumar Munjal z oboru genetiky na univerzitě Barkatullah ve Bhópálu. Podle něj jsou vrány inteligentnější než většina jiných ptáků a dokážou být schopné pomstychtivého jednání. „Asi to nebude tak komplexní jako u člověka, ale stejně jako on mají sklon pamatovat si jednotlivce a útočit na ty, kteří jim ublížili,“ sdělil.

Již dřívější výzkumy potvrdily, že vrány mají velmi bystrou paměť a mimo jiné si dokážou zapamatovat lidské obličeje. Jsou také schopny zorganizovat skupinku více vran a společně se dopouštět koordinovaných útoků.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu