válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž zažaloval pivovar za levnější pivo, které nabízel jenom ženám. Soud vyhrál

Muž zažaloval pivovar za levnější pivo, které nabízel jenom ženám. Soud vyhrál
Zdroj: walesonline.co.uk

Britský pivovar BrewDog se rozhodl neotřelou cestou upozornit na problematiku rozdílných platů mužů a žen. Namísto toho byl sám obviněn ze sexismu a musí zaplatit tučnou pokutu.

Simona Knotkova 2. července 2019

Pivovar Brewdog se v minulém roce připojil ke kampani, jejímž cílem bylo upozornit na takzvanou genderovou mzdovou mezeru. Při té příležitosti přišel s limitovanou edicí Pink IPA, přejmenovaným ležákem originálního Punk IPA, který nabízel ženám za čtyři libry. Respektive – nabízel ho všem, kteří se jako žena identifikovali. Reklamu doplnil sloganem „Pivo pro holky“, čímž zase sarkasticky reagoval na sexistický marketing některých společností. Ne všichni ale měli pro prodejní filozofii firmy pochopení.

Jeden z konzumentů, sedmadvacetiletý Thomas Bower, Brewdog dokonce dohnal až před soud. Při návštěvě baru v Cardiffu si chtěl koupit růžové pivo za zvýhodněnou cenu. Od číšníka se dozvěděl, že se jedná o nápoj pro ženy a on může dostat pouze původní verzi za pět liber. Ve snaze získat levnější nápoj se tak Bower prohlásil za ženu, což mu dle jeho slov způsobilo ponížení.

„Stěžoval jsem si na to u společnosti, ale vysvětlili mi, že se nejedná o diskriminaci, ale o část národní kampaně poukazující na genderové rozdíly v platech. Takové objasnění mi nestačilo, tak jsem jim sdělil, že uvažuji o žalobě, ale raději bych to vyřešil mimosoudně. Nedočkal jsem se žádné odezvy,“ vypráví muž.

Když se v březnu loňského roku od pivovaru nedočkal veřejné omluvy, rozhodl se ho zažalovat za diskriminaci a porušení zákona o rovnosti z roku 2010. A snaha se vyplatila – soudce uznal pivovar vinným a nařídil mu, aby Bowerovi zaplatil částku v hodnotě tisíc liber (cca 28 tisíc korun). Tyto peníze se Brit rozhodl věnovat potřebným.

„Po zaplacení všech svých nákladů věnují zbytek charitě Young Women’s Trust, která se snaží dosáhnout lepších platů pro ženy, a charitě Campaign Against Living Miserably, která se mimo jiné zasluhuje o prevenci v oblasti mužských sebevražd,“ řekl médiím.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu