válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž z Kansasu se prohlásil za papeže, chce být hlavou celé katolické církve

David Bawden z kansaského městečka Topeka se prohlásil papežem celé katolické církve. A nejen to, papeže Františka i sbor kardinálů vidí jen jako spolek podvodníků. Tak kdo je tady podvodník?

Tomáš Chalupa 16. listopadu 2018

Bawden byl zvolen papežem už 16. července roku 1990. Jeho volba proběhla tak, že se shromáždila skupina šesti lidí, z nichž dva byli jeho rodiče, jeden byl Bawden sám a zbylí tři byli jeho přátelé. Ti ho jakožto konkláve zvolili papežem. Bawden začal užívat jméno Michael.

Následujících 28 let se snažil papež Michael přitáhnout na sebe co největší pozornost a také chtěl získat co největší zástup následovníků. Papež Michael má své vlastní webovky, facebook i instagram. Byl o něm také natočen jeden televizní dokument.

Michael už ve velmi útlém věku propadl víře, ostatně jeho rodiče jsou zapálení katolíci. Ovšem nikdo z jeho rodiny včetně jeho samotného nesouhlasil s reformou církve, ke které došlo po Druhém vatikánském koncilu, konaném v letech 1962–1965. Michael zjistil, že nemůže dále snášet novou podobu církve, a tak se de facto sám prohlásil její novou hlavou. Současní papežové včetně papeže Františka i celého jeho sboru kardinálů jsou podle něj heretici a podvodníci. A proč vlastně?

Po reformě církve věc stojí tak, že vykoupení a zbavení se hříchů není výsadou jen věřících, ale mohou toho dosáhnout všichni lidé. Naopak tradicionalisté a konzervativci v církvi se domnívají, že vykoupení náleží jen křesťanům, a to ještě ne všem. Podle Michaela není možné, aby neexistovaly rozdíly mezi křesťany a jinými lidmi a všichni mohli jednou skončit v nebi. Pokud někdo nevyznává Ježíše Krista a není pokřtěn, dopouští se hrozivé chyby a rozhodně nemůže pomýšlet na záchranu své duše. „Pokud mohou být zachráněni úplně všichni, pak jaký je důvod být dobrý,“ ptá se Michael.

Jeho ultraortodoxní názory ale měly nakonec ten výsledek, že byl vyloučen i z takových konzervativních organizací, jako je Společnost Pia X. Od těch dob vzal Michael svou věrouku sám do svých rukou a začal tvořit zcela vlastní podobu křesťanství.

V dokumentu věnovaném jeho životu Michael říká, že jeho pravá křesťanská církev má v současnosti 30 členů. Později uvedl, že počet členů je kolem 50. Michael také poslal dopis Janu Pavlu II., ve kterém mu oznámil, že jej exkomunikuje z církve. Papež mu neodpověděl a Michael to podle svých slov ani nečekal. Nicméně stále žije svůj sen o tom, že jednou jeho větev křesťanství porazí tu druhou a dojde ke sjednocení všech křesťanů. Čeká ho nejspíš ještě hodně práce.

Další články

Zavří­t reklamu