Aboua Zakkoura v ulicích Aleppa nepřehlédnete.

Aboua Zakkoura v ulicích Aleppa nepřehlédnete. | zdroj: odditycentral.com


Muž z Aleppa nosí žlutou už více jak 35 let. Kvůli ní se stal terčem násilí syrských vojáků

TÉMATA: styl | móda | muži | sýrie

user-avatar

Simona Knotková

28. 01. 2019 | 08:06

V roce 1983 se Syřan Abou Zakkour poprvé oblékl do žluté. Od té doby pro něj žádná jiná barva neexistuje.

Už více jak třicet pět let se osmašedesátiletý muž z Aleppa obléká výhradně do žluté. Nezaměřuje si přitom jenom na oblečení. Žluté musí být také jeho doplňky včetně deštníku, obalu na mobil, hodinek nebo čepice. Pro svůj výrazný vzhled si vysloužil přezdívku Žlutý muž z Aleppa.

"Žlutá barva pro mě reprezentuje lásku," vysvětluje Abou Zakkour. "Chodit pořád ve žluté je něco, co ještě nikdy nikdo nedělal a nikdo by to asi ani nedokázal snášet. Věřím, že žádný jiný člověk na světě nenosil třicet pět let žlutou barvu, ve dne i v noci, uvnitř i venku."

Žlutá barva se s jeho osobností už natolik sžila, že si do šatníku už ani žádnou jinou nepouští. A nehodlá na tom nic měnit. "Nedokážu si představit, že bych si na sebe dal jinou barvu než žlutou, to by bylo velmi divné. Žádnou jinou barvu ani nemůžu se žlutou kombinovat," říká.

Bohužel také do jeho života krutě zasáhla syrská občanská válka. V roce 2012 se Aleppo proměnilo ve válečnou zónu a lidé se na muže ve žlutém začali dívat podezíravě. Někteří jej vinili ze spolupráce s ISIS či Al-Káidou, podle jiných byl Zakkour pro změnu tajný informátor prezidenta Bašára al-Asada. Po městě se o něm taky rozšiřovaly pomluvy, že se živí jako pasák.

Vše vyvrcholilo v roce 2013, kdy jej napadla skupina syrských vojáků. Na internet uniklo videu, na kterém je Zakkour bit a mučen několika muži, kteří se od něj pokouší zjistit, komu slouží nebo proč nosí žlutou barvu. Šokující záběry způsobily, že mnoho lidí Zakkoura prohlásilo za mrtvého. Když se situace ve městě o tři roky později uklidnila, Abou Zakkour se ale jako zázrakem znovu objevil na scéně. A znovu celý ve žlutém.

V ulicích Aleppa se znovu těší oblibě a jeho přítomnost kolemjdoucím rozzařuje den. "Když se procházím ulicí nebo davem, lidé se začnou usmívat a chtějí si se mnou udělat fotku. Dávají se mnou řeč a vtipkují. Myslím, že se tomu říká láska," uzavírá.

user-avatar

Simona Knotková

28. 01. 2019 | 08:06

Zavří­t reklamu